BIST 5.032
DOLAR 19,06
EURO 20,53
ALTIN 1.212,92
HABER /  DÜNYA

Suriye'de kimyasal silah kullanıldı mı? BM açıkladı

Suriye'de kimyasal silahların kullanımını inceleyen Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Araştırma Komisyonu Suriye raporunu tamamladı.

Abone ol

SURİYE'de kimyasal silahların kullanımını inceleyen Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Araştırma Komisyonu Başkanı Ake Sellstrom, hazırladıkları raporu BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'a dün akşam teslim etti.

Raporda Suriye'de kimyasal silahların kullanıldığı sonucuna varıldı.

Ban Ki Moon, BM'nin 38. katında bulunan çalışma odasında Sellstrum'un, raporu kendisine teslim etmesinin ardından gazetecilere kısa bir açıklama yaptı. Suriye'de Kimyasal Silahların Kullanımı İddialarını Soruşturma ekibi Başkanı Prof. Ake Sellstron'dan nihai raporu aldığını söyleyen Ban Ki Moon, raporun içeriğine ilişkin bilgisi olmadığını belirtti.

Rapor ile ilgili olarak Cuma günü BM Genel Kurulu'nu, Pazartesi günü de BM Güvenlik Konseyi'ni bilgilendireceğini vurgulayan Ban Ki Moon, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) temsilcilerinin de bulunduğu komisyon üyelerine ve başkan Sellstrom'a, cesur çalışmaları için teşekkürlerini sundu.

Ekibin görevlerini yerine getirirken birçok tehlikeyle de yüz yüze kaldığına değinen Ban Ki Moon, Suriye'de kimyasal silah kullandığı iddialarının bu yılın Mart ayında başladığını anımsatarak, 'Kimyasal silah kullanımı, uluslararası hukukun ihlali ve insanlığa karşı bir suçtur' dedi. Ban Ki Moon, Suriye hükümetinin kimyasal silahlara sahip olduğunun bilindiğini ve Kimyasal Silahlar Konvansiyon Anlaşması'na geçtiğimiz aylarda imza attığını anımsatarak, BM ve OPCW heyetinin bu ülkede kimyasal silahların imhası çalışmalarında gözlemcilik yaptığını belirtti.