BIST 4.922
DOLAR 18,63
EURO 19,42
ALTIN 1.046,88
HABER /  GÜNCEL

'Suriye'de insan hakları ihlal ediliyor'

Uluslararası Af Örgütü'nün bugün yayımladığı raporda, Suriye hükümetine bağlı güçlerin Halep ve diğer bölgelerdeki barışçı gösterici, görgü tanığı ve tıbbi ekiplere ateş açarak insanlığa karşı suç işlediği belirtildi.

Abone ol

Uluslararası Af Örgütü, Suriye hükümetinin Halep ve diğer bölgelerde insanlığa karşı suç işlediğini söyledi.

Örgütün bugün yayımladığı raporda, Suriye'deki yaşananların Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne aktarılması için uluslararası topluma çağrıda bulunuldu.

Türkiye'nin güneyinde bulunan BBC muhabiri Richard Galpin, Suriye hükümetinin Halep'te kontrolü geri almak için operasyonlara devam ettiğini bildiriyor.

Muhalifler de isyancıların bulundukları bölgelere yapılan uçaklı saldırılarının devam ettiğini söylüyor.

Uluslararası Af Örgütü'nün raporu, Mayıs ayında Halep'te yürütülen bir araştırmanın sonuçlarına dayanıyor.

Rapor, hükümete bağlı güvenlik güçlerini, içinde çocukların da bulunduğu barışçı gruplara ve görgü tanıklarına ateş açarak öldürmekle suçluyor.

Yaralılara yardım eden tıbbi ekiplerin de hedeflendiğini kaydeden rapor, gözaltına alınan kişilerin işkenceye uğradığından da söz ediyor.

İsyancılar, Halep'in güneyinde ellerinde tuttukları kesimlere uçak ve helikopter saldırılarının devam ettiğini söylüyor.

Muhalifler, BBC'ye yaptığı açıklamalarda, Halep'teki birliklere destek için çok sayıda askerin gönderildiğini bildirdi. Ancak bu bilgi hükümet güçleri veya bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadı.