BIST 1.445
DOLAR 8,29
EURO 10,10
ALTIN 488,97
HABER /  GÜNCEL

Son dakika YÖK'ten Boğaziçi'ndeki 'Kabe' skandalı ile ilgili açıklama!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin son dakika açıklamasında bulundu.

Abone ol

Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmada 5 şüpheli gözaltına alınmış, 1 şüpheli savcılık tarafından serbest kalmıştı. YÖK, skandal olayla ilgili bir açıklama yayımladı.

YÖK'ten skandalla ile ilgili açıklama
Bilindiği üzere dün Boğaziçi Üniversitesinde Ka'be-i Muazzama'nın hak ettiği saygı ve tazime ters düşen provakatif bir eylem gerçekleşmiştir.

Türk milletinin müşterek hassasiyetlerinden birisi de dini şiarlara ve sembollere hürmet göstermektir. Bu necib milletin kendisini diğer milletlerden ayırdeden hususiyetlerden birisi olan "edeb ve hürmet" konusundaki azami titizliğini hayasızca ihlal eden bu eylemin, pervasızlığın ve saygısızlığın sahipleri için ömür boyu bir utanç vesilesesi olacağı açıktır.

Üniversiteler sadece bilimsel faaliyetlerin yapıldığı yerler olmayıp aynı zamanda kendi milletinin kültür ve değerlerine sahip çıkacak nesiller, ahlaklı ve dürüst vatandaşlar yetiştiren kurumlardır. Bu gibi çirkin davranışların, ne bu davranışı gösterenlerin ne de mensubu oldukları üniversitenin saygınlığını artırmayacağı, savundukları fikirlere fayda getirmeyeceği ortadadır.

Dolayısıyla öğrencileri de dahil tüm akademi camiasının; toplumun müşterek hassasiyet noktaları, değerleri ve kutsallarına karşı her zaman dikkatli, nezaketli ve saygılı bir üslubu benimsemesinin kendisini ayakta tutan bu topluma karşı ir vazifesi olduğunu ve bu eylemi gerçekleştirenlerin üniversite gençliğini temsil etmediğini hatırlatmak isteriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Ne olmuştu?
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunca, Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesi olayına ilişkin resen soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın, "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan açıldığı belirtildi. Skandalın LGBT mensubu kişiler tarafından yaptığı ortaya çıkmıştı. Olayla ilgili 4 kişi gözaltına alındı. 

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Başvuru şartları neler? İŞKUR 3-4 bin TL maaşla yüzlerce işçi alımı yapacak Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Numan Kurtulmuş'tan Kabe fotoğrafının yere serilmesine tepki
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'den Kabe fotoğrafı saygısızlına sert tepki hadsizler
Dışişleri'nden BMGK'nin Kıbrıs kararıyla ilgili açıklama
Sivasspor’da Stiven Mendoza sesleri
Utah Jazz üst üste 11. galibiyetini aldı!
Kişisel Verileri Koruma Kurulu'ndan WhatsApp açıklaması! Bilgi ve belge talep ettik
Türkiye'de mutasyonlu koronavirüs görülen kişi sayısı kaç oldu belirtiler neler?
Fenerbahçe'nin İrfan Can Kahveci teklifi ortaya çıktı
Gaziosmanpaşa'da yasak aşk facia getirdi! Eniştesini kurşuna dizdi eşi intihar etti
MSB duyurdu: 3 PKK/YPG'li terörist, etkisiz hale getirildi
Yorumlar 25 yorum