BIST 5.046
DOLAR 18,63
EURO 19,62
ALTIN 1.080,28
HABER /  GÜNCEL

Sokağa çıkma yasağı olacak mı sorusuna Süleyman Soylu'dan yanıt

Sokağa çıkma yasağı olacak mı sorusunun yanıtını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu verdi. Soylu "Şu ana kadar aldığımız tedbirlerin karşılığını izliyoruz. Eğer ki bu tedbirler yeterli olmazsa gerekli her türlü tedbir alınır. Bunu yapmayacağız gibi bir şey söz konusu değil" dedi.

Abone ol

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüs önlemleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, şehirler arası otobüs seferleriyle ilgili olarak "sefer sayıları yüzde 99'un üzerinde azaldı" dedi. Soylu, "Şehirler arası toplu taşıma neredeyse yok düzeyine indi" diye konuştu.

Yapmayacağız gibi bir şey söz konusu değil

"Sokağa çıkma yasağı olacak mı?" sorusuna yanıt veren Bakan Soylu, "Şu ana kadar aldığımız tedbirlerin karşılığını izliyoruz. Eğer ki bu tedbirler yeterli olmazsa gerekli her türlü tedbir alınır. Bunu yapmayacağız gibi bir şey söz konusu değil" dedi.

Özel arabalarda ciddi bir azalma var

​Vatandaşlara 'Evde kalmaya devam' çağrısında bulunan Soylu, "2 Mart ve günlük rutin tarihleri karşılaştırarak aldığımız tedbirler ne ölçekte karşılık verdi kontrol ediyoruz. Yüzde 99'un üzerinde otobüs seferlerindeki yolcu azaldı. Özel arabalarda ciddi bir azalma var. Toplu taşıma kontrolümüzde, memnuniyetle söylüyorum. Yüzde 84 azalma var. Şehir içi trafik hafta sonu yüzde 85. Hafta içi yüzde 65'lerde düştü. Şehirler arası otobüs sefer sayıları yüzde 99'un üzerinde azaldı" diye konuştu.

Vatandaşımız şu anda tedbirlere büyük ölçüde uyuyor

Soylu, sokağa çıkma yasağıyla ilgili, "Çıktığımız programlarda bu tartışıldı. Veriler ile izah edilebilecek bir durum bu. Salgının yayılımı burada çok önemli. Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı bu konuyu takip ediyor. Verilerin sokağa yansıması oldukça önemli. Dünya ne yapıyor? Biz nerede başarılıyız? Nerede onlar başarılı? Biz nerede başarılıyız? Hepsini değerlendiriyoruz. Tüm tedbirlerin karşılığını izliyoruz. Başarısızlık olsa elbette ki her türlü tedbir alınır. 'Şunu yapmayacağız, bunu yapmayacağız' diyemeyiz. Vatandaşımız şu anda tedbirlere büyük ölçüde uyuyor. Bu dönemde alışkanlıkların değişmesi de gerekiyor. Pazara çıktık, en az tezgahta temas sağlayarak dönmeliyiz. Deyim yerindeyse, koşa koşa gidip gelmeliyiz. Dışarıda bir işimiz var, hemen halletmeliyiz" ifadelerini kullandı.