BIST 2.371
DOLAR 16,98
EURO 17,43
ALTIN 962,94
HABER /  DÜNYA

Siyasilerden Hakan Şükür açıklaması

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Hakan Şükür’ün AK Parti’den istifasıyla ilgili, “Bu kararına şahsen üzüldüm. AK Parti içinde farklı görüşl...

Abone ol

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Hakan Şükür’ün AK Parti’den istifasıyla ilgili, “Bu kararına şahsen üzüldüm. AK Parti içinde farklı görüşleri ifade etme imkanı var. Son Bakanlar Kurulu toplantısı da buna son örnek" dedi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu NTV’de katıldığı programda Hakan Şükür’ün istifasıyla ilgili soru üzerine şunları söyledi:
“Kızılcahamam’da birlikteydik. Sevdiğimiz, görüşlerini ifade eden ve bunlara önem verilen bir arkadaşımız. Yol arkadaşlıkları önemlidir. Siyaset için de yol arkadaşlığı önemlidir. Keşke dershanelerle ilgili Bakanlar Kurulu’ndaki görüşmeler herkes tarafından izlenebilseydi. Herkes fikirlerini açık şekilde ifade etti ve herkesi rahatlatan bir karar alındı. Bu imkanlar varken, yola çıkılan zeminde tartışmayı tercih ederdik.
Bu kararına şahsen üzüldüm. AK Parti içinde farklı görüşleri ifade etme imkanı var. Son Bakanlar Kurulu toplantısı da buna son örnek."

’’HAKAN İLE BİR KONUŞMAK İSTERDİM”
Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış da katıldığı televizyon programında, AK Parti’den istifa ettiğini açıklayan Hakan Şükür’le ilgili soru üzerine, ’’Hakan ile bir konuşmak isterdim. Bilmiyorum ama enteresan geldi ama İdris Bal ile Hakan Şükür’ü aynı kefeye koymak doğru olmaz. İdris Bal, Disiplin Kuruluna sevk edilmişti. Kendi istifa etmesi büyük ihtimalle partiden ihraç edilmesi öncesi bir manevra olarak değerlendirmiştim. Hakan ile ilgili bugüne kadar bir şey yok. Sayın Başbakan da kendisine çok kıymet vermiştir, birçok milletvekiline göstermediği teveccühü, muhabbeti ona göstermiştir. Şaşırdım, üzüldüm. Parti içerisinde birçok kişiye gösterilmeyen hukuk, teveccüh, ilgi kendisine gösterilmiştir. O yüzden şaşırdım. Kendisiyle konuştuktan sonra daha kapsamlı değerlendirme yapmayı tercih ederim’’ şeklinde konuştu.

“GERİ DÖNÜLMEZ BİR YOLA GİRMİŞSE KENDİSİ İÇİN DE ÇOK KOLAY OLMAMIŞTIR"
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik de, Haber Türk’te katıldığı canlı yayında Şükür’ün istifasına ilişkin, her görüş ayrılığında istifa olmaması gerektiğini ifade ederek, "Hakan Şükür, geri dönülmez bir yola girmişse kendisi için de çok kolay olmamıştır" dedi.

“MİNAREYİ ÇALAN KILIFINI HAZIRLAR”
AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner de, "Allah yolunu açık etsin. Sayın Başbakan’ın kendisine gösterdiği olağanüstü değeri hiçe sayıyor. Kimseye göstermediği değeri ona gösterdi. Bari bu değerin hatırına susmayı tercih etsin" dedi.
Şükür’ün istifalarla ilgili dershaneleri gerekçe göstermesine ilişkin Metiner, "Minareyi çalan kılıfını hazırlar. Sayın Başbakanın olduğu hiçbir ortamda cemaat ile KCK eş tutulmamıştır, kıyas bile yapılmamıştır" diye konuştu.
Metiner, Şükür’ün istifasına ilişkin açıklamasını okumadığını ancak hiçbir AK Partilinin KCK ile cemaati bir tutmadığını belirterek, "İstifasına bahane aramasın. Mertçe ve dürüstçe davransın. Minareyi çalan kılıfını hazırlar. Başbakanın kendisine gösterdiği olağanüstü değeri hiçe sayıyor. Başbakanın kimseye göstermediği bu değerin hatırına bari susmayı tercih etsin. Başbakanın olduğu hiçbir toplantıda KCK ile cemaati eşdeğer tutmamıştır, kıyaslanmamıştır bile. Bu tür açıklamalar hükümetle cemaatin arasını açmaya çalışan fitne gruplarının değirmenine su taşımaktan başka bir şeye yaramaz" dedi.

“TV YORUMCULUĞUNDAN İSTİFA ETSEYDİ DAHA İYİ YAPARDI”
CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce ise, Şükür’ün TV’de ücret karşılığı yorumculuk yaptığını hatırlatarak, "Ben daha önce Balgat’ta bir lisede fizik derslerine girmek için TBMM’ye başvurdum. Ücret de talep etmeyeceğimi açıkladım. Ama bana milletvekili derse giremez diye izin vermediler. Hakan Şükür’ün ise televizyonlarda ücret karşılığı yorum yapmasına izin verdiler. Ben hayır işi yapacaktım, o kendine kazanıyor. Bence asıl önemli olan nokta bu. Partisinden istifa edeceğine, televizyon yorumculuğundan istifa etse daha hayırlı bir iş yapmış olurdu. Millete daha iyi hizmet ederdi" şeklinde konuştu.

“İSTİFA KİŞİSEL BİR KARARDIR”
BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Hakan Şükür’ün takdir hakkını kullanarak istifa ettiğini söyleyerek, "Yorum yapamam. İstifa kişisel bir karardır. Uzun süredir yaşanan gerilimden rahatsız olmuş, istifa etmiş. Kendi kararıdır" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Kedinin korkunç intikamı
Kedinin korkunç intikamı
AK Parti'de başka istifalar olabilir!
AK Parti'de başka istifalar olabilir!
Baltıklar'da Rus füzesi kaygısı
Baltıklar'da Rus füzesi kaygısı
Fırtına son dakikada kurtardı
Fırtına son dakikada kurtardı
Trabzonspor Bursaspor maçı geniş özeti / 16 Aralık 2013
Trabzonspor Bursaspor maçı geniş özeti / 16 Aralık 2013
Trabzonspor Bursaspor maç sonucu, golleri ve geniş özeti 16 Aralık
Trabzonspor Bursaspor maç sonucu, golleri ve geniş özeti 16 Aralık
Denizli Milletvekili Gözlükaya vefat etti
Denizli Milletvekili Gözlükaya vefat etti
Trabzonspor: 2 - Bursaspor: 2 (Maç sonucu TS-BRS)
Trabzonspor: 2 - Bursaspor: 2 (Maç sonucu TS-BRS)
Kral, araba itti
Kral, araba itti
İdris Bal ile Hakan Şükür aynı değil
İdris Bal ile Hakan Şükür aynı değil