BIST 1.445
DOLAR 8,30
EURO 10,08
ALTIN 487,91
HABER /  EKONOMİ

Silivri'de köylüler su faturasını görünce şoke oldu! İmamoğlu'ndan açıklama geldi

Demirören Haber Ajansı

İSTANBUL'da köy hayatı devam eden ancak mahalle statüsünde olan yerleşim merkezlerinde, su fiyatlarının metreküpü 1 liradan 4 liraya yükseldi. Su fiyatlarına yüzde 400 zam gelmesiyle şoka uğrayan köylüler tepki gösterdi.

Abone ol

İstanbul’da köylerde tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayanlar, suyu şehir içinde yaşayan vatandaşlara göre daha düşük fiyata kullanıyordu. Silivri'de bu ay faturalarındaki büyük artışı gören vatandaşlar şaşkınlığa uğradı.

Suya yüzde 400 zam yapıldı

2008 yılında köy tüzel kişiliği nihayetlendirilip mahalle statüsüne geçirilen köylerde İSKİ, su fiyatlarına geçtiğimiz ay yüzde 400 zam yaptı. Tarım ve hayvancılıkla uğraştığı için oldukça yüksek metreküplerde su harcayan köy halkı ise, birim fiyatını 1 liradan kullandıkları suyun, 4 liraya yükselmesine tepki gösterdi. Hatta belli bir metreküpün üzerindeki su tüketiminde, birim fiyatı 6 liraya kadar çıkıyor.

“Seraları sulayamıyorum"

Silivri’nin Yolçatı köyünde tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan Mesut Keser, "Geçen ay suyun metreküpü 1 liraydı. Bu ay birden oldu 5 lira 35 kuruş oldu. 80 lira öderken şimdi 325 lira su faturası ödedim. Geçen ay 32 ton su 46 lira, şimdiki aynı metreküp su 215 lira. Bu benim cebimden çıkıyor. Hayvancılık yapıyorum, zaten süt 2 lira. Biraz fide ekiyorum, kıvırcığım var seralarda, sulayamıyoruz. Çok mağduruz. Bunun giderilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

“Ha Taksim’de ha köyde oturuyorsunuz diyorlar"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ’ye başvurduğunu ifade eden Keser, “İlk etapta 'bir yanlışlık var' dediler. Verdim adımı, soyadımı, kimliğimi 'olamaz bu kadar' dediler. Fakat 2008’de Büyükşehir’e bağlandık. Ondan sonra biz mahalle statüsünde olduk. Suyun birim fiyatı o zaman da yükselmişti. Büyükşehir suyun fiyatını düşürdü tekrar. İSKİ’nin çalışanları diyor ki, ha Taksim'de oturmuşsunuz ha köyde hiç fark etmez, diyor. O zaman hayvancılığı yapmayacaksın diyor. Ne yapacağız? Nasıl geçineceğiz biz? O zaman biz de şehire göç edeceğiz, başka çaresi yok. Bir inek günde ortalama 50 kilo su içiyor. 12 tane hayvanım var. Mağduruz şu an çok" dedi.

Silivri Belediye Başkanı İBB’ye yazılı teklif sundu

Köylerde suyun birim fiyatının yeniden 1 liraya düşürülmesi için İBB’ye teklif sunduğunu dile getiren Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz da şunları söyledi:

"Hali hazırda İBB’nin sınırları, hizmet alanları, valiliklerin sınırlarına taşındıktan sonra köy tüzel kişiliği nihayetlendirilip mahalleye dönüştürülen köyler var İstanbul’da. 33 köyümüzde hali hazırdaki su fiyatları yüzde 400 zamlandı. Esasında zamlandı demek doğru değil ama onlara İSKİ tarafından 5 yıl boyunca bir istisna tanınmıştı. O da neydi? Hali hazırda köy hayatı devam eden, tarım ve hayvancılıkla uğraşan köylülerimizin suyunun fiyatının, İstanbul’un şehir merkezindeki diğer ilçelerde olan fiyatla aynı olmaması için tarifeyi İSKİ tarifeler yönetmeliğinde yüzde 25’i geçemez. Yani bugün sizin İstanbul’da 4 liraya kullandığınız suyu, bizim çiftçilerimiz 1 liraya kullanıyordu. Fakat bu 5 yıllık süre doldu. İki aydır çiftçi 4 liraya su kullanmaya başladı.

33 köyü etkiledi, fiyat 1 liraya insin
İşte bana muhtarlarımdan, köylülerimden bu şikayetler gelince ben Silivri Belediye Başkanı olarak,  İBB’ye bir yazılı teklif sundum. Teklifte şunu diyordu: 'Köy hayatını bitirmeyelim, köyde üretimi, hayvancılığı destekleyelim. Bu insanları da ilçelere göçe zorlamayalım. Gelin İstanbul’un tarım üssü olabilecek Çatalca’yı, Silivri’yi bu konuda destekleyelim 33 köyümüzde su fiyatını 1 liraya indirelim' diye teklif verdim. Bu teklif AK Parti meclis üyeleri tarafından kabul, İyi Parti ve CHP’li meclis üyelerimiz tarafından şerh düşülerek kabul edildi"

İmamoğlu'ndan yanıt : Bunu yapalım

İBB meclis toplantısında Başkan Yılmaz'a yanıt olarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, “Bu konudaki hararetinizi alkışlıyoruz. Bu bakış açınızın da yanındayız. Kanun değişikliği ile ilgili girişiminizi yapmanızı, siyasi partinizin temsilcileri bunu gruplarınızda ve meclis genel kurulunda dile getirsinler. Bizim arkadaşlarımız da aramızda bunu kendi grubuna taşıyacak. Aynı tutumu, tavrı hükümet partisi AK Partinin buradaki grup başkan vekilinden de bekliyoruz. Lütfen bunu TBMM’de gündeme getirelim" ifadelerini kullandı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Böbreğini taşıdığı oğlunun cenazesini izlemişti! Acısına dayamadı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
2020 pasaport fiyatları 1 yıllık-10 yıllık harç ücretleri
UEFA, Galatasaray'ın Juventus maçını unutmadı
Sahak Maşalyan 85. İstanbul Ermeni Patriği seçildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Nobel tepkisi: Vampirler grubuna verdiler
Şehidin babası Şaban Dalgılıç'ın evine gelen haciz TT oldu
Hac kayıt tarihleri 2019 bitiyor Diyanet yeni uyarıyı yaptı
Ali Koç, yeni takım otobüsünün direksiyonuna geçti
Şırınga şeklindeki çikolatayı yiyen çocuk öldü! Cenazesi kaldırıldı
Vali Cüneyit Orhan Toprak camiye ayakkabılarıyla girdi
Halk TV'de skandal! Kemal Kılıçdaroğlu'na da satmışlar
Yorumlar 33 yorum