BIST 11.065
DOLAR 33,05
EURO 36,10
ALTIN 2.563,88
HABER /  GÜNCEL

Siirt’te gerginlik! Bölgeye askeri takviye gönderildi

Şırnak'a gitmek üzere İstanbul, Mersin ve Gaziantep gibi illerden yola çıkan ve aralarında HDP milletvekillerinin de bulunduğu gruba polis müdahale etti. Polisle grup arasında gerginlik yaşandı. Bölgeye askeri takviye yapıldı.

Abone ol

İstanbul, Mersin ve Gaziantep başta olmak üzere çeşitli kentlerden Şırnak’a gitmek üzere Siirt’e gelen ve aralarında HDP’li milletvekillerinin de bulunduğu grup, polis engeline takıldı. Grup ile polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı,

HDP milletvekillerinin de aralarında bulunduğu İstanbul, Mersin, Gaziantep gibi illerden toplanan yaklaşık 100 araçlık konvoy Şırnak’a gitmek üzere geldikleri Siirt’te polis tarafından durduruldu.

POLİS GEÇİŞLERE İZİN VERMEDİ

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Siirt-Kurtalan Karayolu üç yol mevkiinde gelen araçları durduran polis ekipleri, uzun kuyruklar oluşturan grubun ısrarına rağmen geçişlerine izin vermedi. Diyarbakır Milletvekili Meral Danış Beştaş araçtan inerek, neden izin verilmediğini sordu.

POLİS MÜDÜRÜYLE HDP'Lİ VEKİL ARASINDA TARTIŞMA

Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Volkan Şen ise milletvekillerin seyahat özgürlüğünü kısıtlamadıklarını, kendilerinin geçebileceğini, ancak konvoyun geçişine izin vermeyeceklerini söyledi. Milletvekili Beştaş da, “Benimle nasıl konuşuyorsun saygılı ol, birazdan vali beyi arıyorum, bakanlıkla da konuşacağım, böyle bu tarz konuşamazsınız” dedi.

ARBEDE YAŞANDI

Daha sonra HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz ile temasa geçmesi üzerine kalabalık grup, aynı güzergahtaki merkeze 10 kilometre mesafedeki Başur Mesire Alanı’na alındı.

GRUPTA YER ALAN ŞÜPHELİ KİŞİYE GÖZALTI

Polis, konvoyla mesire alanına kalabalık arasında şüpheli birini gözaltına almaya çalıştığı sırada arbede yaşandı. Şüpheli şahıs gözaltına alındı.

BÖLGEYE ASKERİ TAKVİYE GÖNDERİLDİ

Kalabalık daha sonra slogan atarak mesire alanına gelerek, bekleyişe geçti. Bölgeye takviye olarak asker de gönderildi.