BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  GÜNCEL

Türkiye'deki Suriyeliler için yeni karar! Artık izin verilecek

Türkiye Suriyeli göçmenler için yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Kararı Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır açıkladı. Artık Suriyeliler de yasal olarak çalışabilecek.

Abone ol

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır Türkiye'deki Suriyelilere çalışma izni vereceklerini söyledi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır Türkiye'deki Suriyelilere çalışma izni vererek göç üzerindeki baskıyı azaltmaya çalıştıklarını söyledi.

SURİYELİLERE ÇALIŞMA İZNİ VERİLECEK

Avrupa Birliği, Kasım ayında varılan uzlaşı sonrası Türkiye'nin Avrupa'ya gelen göçmen sayısını azaltmasını bekliyor. Bozkır, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada, "Türkiye'deki Suriyelilere çalışma izni vererek yasadışı göç üzerindeki baskıyı azaltmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

GÜNDE 500 GÖÇMEN AVRUPA YOLUNDA YAKALANIYOR

Türkiye'den Avrupa'ya giden yasadışı göçmenlerin sayısı için de Bozkır, "Türkiye olarak yasadışı göçte yakalananların rakamları 150 bini aşmıştır, günde ortalama 500 kaçak göçmen yakalanmakta. Biz de bu durumu önlemek adına yasadışı göçün yasal hale getirilmesi için çalışma yürütüyoruz" dedi.

AB, TÜRKİYE'DEN GELEN GÖÇMEN SAYISINDAN RAHATSIZ

Timmermans geçtiğimiz hafta Brüksel'de yaptığı açıklamada Türkiye'den Avrupa'ya gelen göçmen sayısının hala çok yüksek olduğunu ve AB'nin Türkiye'nin göçmen sayısını azaltmak için attığı adımlardan memnun olmadığını söylemişti. Türkiye, toprakları üzerinden Avrupa'ya geçen göçmen sayısını sınırlama karşılığında mali destek, Türk vatandaşlarına vize kolaylıkları sağlanması ve üyelik sürecinin canlandırılması için AB ile Kasım ayında anlaşmıştı.