BIST 9.722
DOLAR 32,56
EURO 34,84
ALTIN 2.428,17
HABER /  SAĞLIK

Sigara içene ameliyat yok!

Sigarayı bıraktırmak için yaptırımlar devreye girdi. Ameliyat olması gereken hastalara bırakma şartı koşuluyor.

Abone ol

İngiltere'de Milli Sağlık Sistemi (NHS) tarafından başlatılan uygulama gereği, operasyondan en az 4 hafta önce sigarayı bırakmayan hastaların ameliyatları ertelenecek.

Doktorlar durumun takipçisi olacak ve hastanın gerçekten sigarayı bırakıp bırakmadığının tespit edilebilmesi için kan tahlili yaptırılacak.

Sağlık Bakanı Patricia Hewitt'in sigara içen hastaların ameliyat sonrası nekahet dönemlerinin daha uzun sürdüğüne dair araştırmaların sonucunda bu karara vardığı ve uygulamanın başlatılması yolunda talimat verdiği kaydedildi.

Uygulamanın başlamasıyla her yıl 500 bin sigara tiryakisi hastanın ameliyat olabilmek için sigarayı bırakmak zorunda kalacağı tahmin ediliyor.

Hasta haklarını korumak için kurulan sivil toplum kuruluşları ise bu uygulamaya karşı çıkarken, NHS'nin paradan tasarruf etmeye çalışmak yerine hasta bakımını geliştirmeye çalışması gerektiğini savundu.

Söz konusu kuruluşlardan yapılan açıklamalarda, sırf hastanede daha uzun kalmak durumunda bulundukları ve böylece daha çok masrafa yol açtıkları için sigara içenlerin ameliyat edilmelerinin reddedilmesinin kabul edilemez olduğu bildirildi.

Sağlık Bakanlığı bu eleştirileri yanıtlarken, ölüm tehlikesi bulunan durumlarda ameliyatların geciktirilmediğini, uygulamanın ancak ölüm riski bulunmayan hastaları hedef aldığını belirtti.

Açıklamada, ölüm tehlikesi bulunmayan hastaların ameliyatlarının da eninde sonunda yapılacağı, ancak bu hastaların sigara içmeyenlere oranla daha uzun beklemeleri gerekeceğine dikkat çekildi.