BIST 1.112
DOLAR 8,35
EURO 9,67
ALTIN 504,29
HABER /  GÜNCEL

Şifre çözüldü korkunç talimat turistlerin yoğun olduğu...

İstanbul'da geçen yıl yakalanan DEAŞ'lı teröristin cep telefonundaki dosyaların şifresi çözüldü. DEAŞ terör örgütü teröristten yabancı turistlerin yoğun olduğu bölgede saldırı için keşifler yapmasını istiyor.

Abone ol

İstanbul’da bombalı eylem hazırlığında olduğu iddiasıyla geçen yıl gözaltına alınan terörist, sorgusunda içinde saldırı talimatları olan şifreli dosyaları anlattı. Şifreler çözüldü. Korkunç plan ifşa edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü geçen yıl sonunda DEAŞ'ın İstanbul'da bombalı eylem yapacağına dair bir istihbarat üzerine H.B.'yi gözaltına aldı. Sabah'ın haberine göre, örgütte Osman kod adını kullandığı ileri sürülen şüphelinin cep telefonundan Sultanahmet, Eminönü, Galata Kulesi ve İstiklal Caddesi'ne ilişkin turistik mekânların fotoğrafları ele geçirildi.

TALİMAT MESAJLARI ORTAYA ÇIKTI: H.B.'nin aynı zamanda cep telefonuna 3 şifreli dosya yüklediği belirlendi. Şüphelinin verdiği şifre ile açılan bir dosyadan, "Kardeşim nasılsın, yeni şifremiz senle beni tanıştıran kardeşin gerçek adı küçük harflerle iki de" ifadesi çıktı. Bu ifadenin şifresi çözülemeyen diğer iki dosyaya yönelik olabileceğini değerlendiren mahkeme, H.B.'ye sorguda Cihad ile kendisini kimin tanıştırdığının üzerinde yoğunlaştı. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin yoğun çabası üzerine söz konusu mesajı ve şifreli dosyaları Cihad'ın gönderdiğini Cihad ile kendisini tanıştıran kişinin ise Fatih olduğunu anlattı.

'FATİHFATİH' ŞİFRESİ: Bu ifade üzerine daha önce ele geçirilen mesajdan da yola çıkılarak söz konusu iki dosyanın şifresinin 'fatihfatih' olduğu belirlendi ve dosyalar açıldı. Açılan dosyalardan birisinden DEAŞ'ın gönderdiği yazılı eylem talimatı olduğu belirlendi.

YABANCI TURİSTLERİN DOLAŞTIKLARI YERLERE SALDIRI TALİMATI: Talimatta "Kardeşim öncelik malzeme taşıma işi TNT, silah vb. bu eşyalar kardeşim genelde biiznilleh çok olmaz en fazla küçük bir çanta olur. Ve ağır olmaz. Bir şehirden alırsın diğer şehre götürürsün imkân varsa. Emniyet için aracın varsa ihtiyaçların karşılanır yoksa kiralanır. Masrafların bize ait. Cihadın birçok merhalesi zor. Rabbim'den bu işleri kabul etmeni ve sana kolaylaştırmasını diliyorum. Tarassut genellikle yabancı turistlerin toplu gezdikleri, dolaştıkları yerlere yönelik… Malzeme yollarsak yine saklaman için depo tutman gerekirse ihtiyaç Allah'ın izni ile karşılanacaktır. Yanına temiz kardeş yollarsak kısa süreliğine misafir edebilir misin?

SUİKAST YAPMAK İSTİYORSAN...: Eğer amel yapmak istiyorsan yani suikast tarzı iş, bu konuda da yardımcı oluruz. PKK, turist, rütbeli asker, polis, pilot, milletvekili gibi… Ve orada bize hemen tarassut yap. Yabancı turistlerle alakalı İngiliz, Rus, Alman ve Amerikalı turistler nerede geziyorlar, toplu şekilde gemiye, otobüse biniyorlar mı bak… Ayrıca bu işlere başlamadan yeni bir hat alman lazım… Senden istenen ensarlık, bunlardan hangisini yapabilirsen İnşallah Allah sana bu işleri kolaylaştırsın kardeşim" ifadeleri yer aldı.

8 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ: H.B.'ye 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlaması kapsamında 8 yıl ceza verildi. H.B.'ye talimatı veren Cihad Kod ile tanıştıran F.K. de yakalandı. F.K. 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. 

ÖNCEKİ HABERLER
Kadın 9.bölüm fragmanı Bahar Şirin'i fişleyecek mi?
'En kritik karakol'un komutanına FETÖ'den hapis cezası!
YKS puan türleri tablosu 2018 sayısal, eşit ağırlık, sözel, dil
Gülen ölse bile! Kötü haberi Ahmet Zeki Üçok verdi
Ah Kalbim 60.yeni bölüm fragmanı Pragya'ya yapılan plan tutmuyor
Okul tatilleri ne zaman 1. ara tatil ne zaman başlıyor?
Yorumlar 4 yorum