BIST 1.509
DOLAR 9,46
EURO 10,99
ALTIN 548,60
HABER /  POLİTİKA

Şerafettin Elçi hayatını kaybetti!

Katılımcı Demokrasi Genel Başkanı Şerafettin Elçi hayatını kaybetti.

Abone ol

Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi (74) vefat etti.

Bir süredir Medicana International Ankara Hastanesinde tedavi gören Elçi, saat 18.40'da akciğer ve solunum yetmezliğine bağlı kalp durması nedeniyle hayatını kaybetti. Elçi, Ankara'da bir süredir kanser tedavisi görüyordu.

Şerafettin Elçi, 2011 genel seçimlerinde Diyabakır'dan bağımsız milletvekili seçilip Meclis'e girmişti.

GÜL'DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Elçi'nin ölümünün ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yayınladığı başsağlığı mesajında duyduğu üzüntüyü dile getirerek, Elçi'nin ülkeye önemli hizmetlerle bulunduş değerli bir devlet ve siyaset adamı olduğunu söyledi. Gül'ün açıklamasında "Elçi'nin ülkedeki barış ve kardeşlik ortamının pekiştirilmesi için yoğun çaba sarfettiğini kaydedek, siyaset dünyamızda eksikliği hissedilecektir" denildi.
 
ŞERAFETTİN ELÇİ KİMDİR?
 
Katılımcı Demokrasi Partisi Genel Başkanı'dır.
 
İlk ve ortaokulu Cizre’de, liseyi Mardin’de okudu. Yüksek öğrenimini, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladıktan sonra, Diyarbakır’da avukatlık stajı yaptı. Talebeliği döneminde, 49’lar Davası diye bilinen “Kürtçülük Davası”ndan yargılandı.
 
Cizre’de bir süre avukatlık mesleğini icra etti. 12 Mart 1971 Muhtırası döneminde, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi sanıkları arasında Diyarbakır Askeri Mahkemesi’nde yargılandı. 8 ay kadar, Askeri Cezaevi’nde tutuklu kaldı.

78-79'DA BAYINDIRLIK BAKANLIĞI YAPMIŞTI
 
1977 Milletvekili Genel Seçimleri’nde Mardin milletvekili olarak, parlamentoya girdi. 22 Aralık 1977'de Bülent Ecevit, İstanbul Florya semtinde bulunan Güneş Moteli'nde daha sonra 11'ler olarak anılacak Adalet Partisinden ayrılan bağımsız milletvekillerden Enver Akova, Ali Rıza Septioğlu, Mustafa Kılıç, Mete Tan, Tuncay Mataracı, Güneş Öngüt, Orhan Alp, Ahmet Karaaslan, Hilmi İşgüzar, Oğuz Atalay ve Şerafettin Elçi ile görüşmüş ve yeni kurulacak hükûmetteki bakanlık koltuğu karşılığıyla Demirel hükûmeti aleyhindeki gensorunu desteklemesi konusunda anlaşmıştı. Şerafettin Elçi kurulan hükümette 1978–1979 yılları arasında, Bayındırlık Bakanı olarak görev yaptı.
 
12 Eylül Darbesi'nden sonra tutuklandı. Bakan bulunduğu dönemde Türkiye’de Kürtler var, ben de Kürdüm şeklindeki açıklamalarından dolayı, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesince 2 yıl 3 ay cezaya çarptırıldı. Yine Bakanlığı döneminde, bazı Kürdleri işe aldı diye Yüce Divan’da yargılandı ve 2 yıl 4 aya mahkûm oldu. Bu cezalardan dolayı, 30 ay’ı aşkın bir süre cezaevinde kaldı. Bu cezaların bir sonucu olarak, 10 yıl kadar siyasi haklardan mahrum bırakıldı ve avukatlık mesleğini yapmaktan alıkonuldu.
 
1992’de, 98 kürt aydını ile birlikte Kürt Hak ve Özgürlükler Vakfı’nı kurdu. Vakfın Kurucu Başkanlığı’nı yürüttü. Uzun bir hukuki mücadelenin sonucunda, sözkonusu vakıf, 1995’te Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı olarak tescil edildi. Bu sayede, Cumhuriyet tarihinde ilk olarak, “Kürt” adı ile bir kurum resmiyet kazanmış oldu.
 
1994’te bir grup arkadaşıyla birlikte, Kürt Demokratik Platformu’nun kuruluşuna öncülük etti. Bu platformun sözcülüğünü yürüttü. Kürt Demokratik Platformu, 3 Ocak 1997’de kurulan Demokratik Kitle Partisi’nin oluşum faaliyetlerini yürüttü.
 
Demokratik Kitle Partisi’nin kuruluşu ile birlikte, Parti’nin Genel Başkanlığı’na getirildi.
 
Demokratik Kitle Partisi, 26 Şubat 1999 tarihinde Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı. Daha sonra 19 Aralık 2006 tarihinde kurulan Katılımcı Demokrasi Partisi’nin Genel Başkanlığına getirildi.
 
12 Haziran 2011 seçimlerinde Diyarbakır ilinden bağımsız milletvekili seçilmiştir. 
 
Evli ve 7 çocuk babasıdır. 
ÖNCEKİ HABERLER
'Mavi Marmara için özür dilerdim ama'
'Mavi Marmara için özür dilerdim ama'
ODTÜ öğrencileri twitter'ı böldü!
ODTÜ öğrencileri twitter'ı böldü!
Mursi ekibinden birlik çağrısı
Mursi ekibinden birlik çağrısı
İranlı yetkiliye mesaj verildi
İranlı yetkiliye mesaj verildi
Bir saat arayla 2 deprem
Bir saat arayla 2 deprem
Askeri ambulansla minibüs çarpıştı
Askeri ambulansla minibüs çarpıştı
İsrail dediğini yapacak
İsrail dediğini yapacak
Mısır'da referandum sonuçları açıklandı
Mısır'da referandum sonuçları açıklandı
Saçlarını keserek protesto ettiler
Saçlarını keserek protesto ettiler
BDP  il binasında böcek çıktı iddiası!
BDP il binasında böcek çıktı iddiası!