BIST 2.868
DOLAR 17,96
EURO 18,53
ALTIN 1.034,56
HABER /  GÜNCEL

Şemdinli davası gergin başladı

Şemdinli'deki Umut Kitabevi'nin bombalanması davasına gazeteci polis kavgası damgasını vurdu

Abone ol

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde eski PKK hükümlüsü Seferi Yılmaz'a ait Umut Kitabevi'nin bombalanması olayı ile ilgili astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş'in yargılanmasına, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde  devam edildi.

Tutuklu sanıkların adliyeye getirilişlerini çekmek isteyen gazetecilerle polis arasında arbede yaşandı. Bazı gezatecilerin makineleri kırıldı. Polisler, "Sizin suikast düzenlemeyeceğiniz ne malum. Çekip silahı vurmayacağınızı nerden bileyim" sözleriyle gazetecileri tartakladı.

 Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde, 9 Kasım 2005'te meydana gelen patlamayla ilgili dava Van 3'ncü Ağır Mahkemesi'ndeki ikinci duruşması bugün yapıldı, Mahkeme, 19 Haziran 2006 tarihinde bu davada verdiği kararda sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş'i 'adam öldürmek', 'çete kurmak' ve 'adam öldürmeye teşebbüs' suçlarından 39 yıl 5 ay 10'ar gün hapis cezasına çarptırdı. Sanık avukatlarının, Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına itirazı üzerine temyiz incelemesini 16 Mayıs 2007'de tamamlayan Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi, 3 sanık hakkında verilen kararı, usul ve görev yönünden bozdu. 13 Haziran 2007'de yeniden Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanan davanın 14 Eylül 2007'deki duruşmasında, mahkeme heyeti 'görevsizlik' kararı vererek, dosyayı Van Askeri Mahkemesi'ne gönderdi.

ASKERİ MAHKEMEDEN TAHLİYE

Van Askeri Mahkemesi de 14 Aralık 2007 tarihindeki ilk duruşmada sanıkların tahliyesini kararlaştırdı. Askeri mahkeme 22 Ocak 2010 tarihindeki duruşmada dava dosyasının Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderme kararı aldı. Müdahil avukatlarının itirazı üzerine dosya, Uyuşmazlık Mahkemesi'ne gönderildi. Uyuşmazlık Mahkemesi de anayasanın bazı maddelerinde yapılan son değişikliği gözönünde bulundurarak 2 Mayıs 2011 tarihinde verdiği kararla, Şemdinli davası dosyasını yeniden Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Uyuşmazlık Mahkemesi'nden gelen dosyayı inceleyip, 9 Haziran 2011'de sanıkların tutuklanasına karar verdi ve ilk duruşma 21 Temmuz 2011'de yapıldı.

DAVA SEYRİNDE SÜRÜYOR

Tutuklu yargılanan sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş bu duruşmada da hazır bulunduruldu. Duruşma, bugün saat 10.30'da başladı. Duruşma öncesi açıklamalarda bulunan sanık avukatı Vedat Gülşen, davanın kendi seyrinde devam ettiğini söyledi. Avukat Gülşen "Yargıtayın davayı bozmasının ardından dava uyuşmazlık mahkemesine gitti. Uyuşmazlık mahkemesi askeri mahkemelerin yetkisini kaldıran evet-hayır anayasa oylamasından sonra kabul edilen 145. maddesi ile birlikte dava Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam etmeye başladı. Büyükanıt suç duyurusu bizimle ilgili bir konu değildir. Savcıda soruşturmayı yapar mı? Takipsizlik mi verir? Dava mı açacak? bu bizim davayı ilgilendiren bir konu değil" dedi.

POLİS-GAZETECİ GERGİNLİĞİ

Van'da Şemdinli davası duruşması öncesinde tutuklu sanık Veysel Ateş'in Van Adliyesi'ne çıkarılmasını görüntülemek isteyen basın mensuplarına, polisin izin vermemesi gerginliğe neden oldu. Gerginlik sırasında bazı muhabirlerin fotoğraf makineleri kırılırken, polisler, "Sizin suikast düzenlemeyeceğiniz ne malum. Çekip silahı vurmayacağınızı nerden bileyim" diyerek görüntü çekmeye çalışan gazetecileri, adliye çevresinden uzaklaştırmak istedi.

GAZETECİLER CEMİYETİ'NDEN KINAMA

Van Gölü Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yahya Öylek, adliye önünde basın açıklaması yaparak polisin tutumunu kınadı. Öylek, "Gazetecilerin kamu görevi yaptıklarını izah etmemize rağmen çok sert bir tavırla karşılaştık. Çevik kuvvet ekipleri çağrıldı ve polisle gazeteciler arasında arbede yaşandı. Biz bu yaşanan olayı kınıyoruz. Kimler bu sert tavrı yaptıysa hakkında gerekli işlemlerin başlatılmasını istiyoruz ve takipçisi olacağız. Cumhuriyet Başsavcısına suç duyurusunda bulunacağız. 'Siz burada görüntü çekemezsiniz, suikast düzenlemeyeceğiniz ne malum' diyen bir zihniyetle karşı karşıya kaldık. Her şey kameralar önünde yaşandı" dedi.

SAVCI MÜTALAASINDA CEZA İSTEDİ

Mütaalasını veren savcı Osman Özdamar, daha önceki yargılamada verilen cezaların aynısını istedi. Mahkeme 19 Haziran 2006 tarihinde bu davada verdiği kararda sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş'i 'örgüt kurarak adam öldürmek', 'çete kurmak' ve 'adam öldürmeye teşebbüs' suçlarından 39 yıl 5 ay 10'ar gün hapis cezasına çarptırmıştı.

Duruşmada sanıklar Ali Kaya, Özcan ildeniz ve Veysel Ateş savcının mütalasını kabul etmeyerek beraatlerini istediler. Mahkeme heyeti, duruşmayı sanıkların ve avukatların mütalaaya karşı savunma hazırlamaları için 17 Kasım 2011'e erteledi.

BÜYÜKANIT İÇİN SUÇ DUYURUSU

Bu arada, geçen duruşmada müdahil avukatların talebi üzerine mahkeme heyeti dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ile dönemin Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Selahattin Uğurlu, yine dönemin Hakkari İl Jandarma Komutanı Albay Erhan Kubat ile halen Genelkurmay Plan Harekât Daire Başkanlığı görevini yürüten Tümgeneral Erdal Öztürk hakkında Van Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılğı'na suç duyusunda bulunulmasını istemiş ve bu talep mahkeme heyeti tarafından kabul edilmişti. Ancak bu duruşmada, istenen bu soruşturma ile ilgili her hangi bir gelişme olmadı.

ÖNCEKİ HABERLER
Mahkemeden Elçi'yi şok eden karar
Mahkemeden Elçi'yi şok eden karar
Gelişmiş ülkelere iltica talebi arttı
Gelişmiş ülkelere iltica talebi arttı
Görgü tanığı patlama anını anlattı
Görgü tanığı patlama anını anlattı
Terör örgütü Bitlis'i kana buladı!
Terör örgütü Bitlis'i kana buladı!
Tunceli'de karakol baskını!
Tunceli'de karakol baskını!
Futbol 500 yıldan fazla zamandır oynanıyor
Futbol 500 yıldan fazla zamandır oynanıyor
Diskodaki askeri çırılçıplak süründürdüler!
Diskodaki askeri çırılçıplak süründürdüler!
9 yılda kimin ücreti ne kadar arttı?
9 yılda kimin ücreti ne kadar arttı?
Babasının izinden gitmek için okulu bıraktı
Babasının izinden gitmek için okulu bıraktı
Taze damat baba olmaya hazırlanıyor
Taze damat baba olmaya hazırlanıyor