BIST 1.441
DOLAR 8,42
EURO 10,18
ALTIN 490,86
HABER /  POLİTİKA  /  HDP

Selahattin Demirtaş: PYD masaya oturmazsa...

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye'nin PYD'ye karşı göstermiş olduğu tutumu eleştirdi. Demirtaş PYD masaya oturmazsa oradan sonuç çıkmaz açıklamasında bulundu.

Abone ol

Brüksel'de Avrupa Parlamentosu yetkilileriyle görüşen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş önemli açıklamalarda bulundu.

Görüşmenin ardından basın mensuplarına bir açıklama yapan Demirtaş, PYD'nin, IŞİD'e karşı en etkili mücadeleyi yürüttüğünü ifade ederek Cenevre görüşmelerinde yer alması gerektiğini söyledi.

BU TUTUM KABUL EDİLEMEZ

AK Parti'nin PYD'ye karşı göstermiş olduğu tutumun kabul edilemez olduğunu belirten Demirtaş, "PYD, IŞİD'e karşı en etkili mücadeleyi yürütmüş örgütün ismidir, partinin ismidir ve IŞİD'e karşı başarılı olabilmiş dünyadaki tek harekettir. Türkiye'ye karşı tek bir kurşun atmamış bir örgütü, sırf AK Parti hükümetini memnun etmek için masaya oturtmayacaklarsa o konferans başından itibaren çökmüş demektir. Oradan bir sonuç çıkmayacak demektir.

"PYD MASAYA OTURMAZSA ORADAN SONUÇ ÇIKMAZ"

Suriye'de en etkili yerel gücü dışlayarak Suriye'de Barış aranır mı. Dolayısıyla 'PYD masada olmasın' diyenler, Suriye'de barış istemeyenler, çözüm istemeyenlerdir, kesin net olarak böyledir. Suriye halkını temsil eden, PYD ve diğer güçler de masada olursa oradan bir sonuç çıkabilir. Aksi halde tıpkı Cenevre bir, Cenevre iki gibi sonuçsuz boş anlamsız bir konferans olur.

AK PARTİ ANLAMSIZ TAVRINDAN VAZGEÇMELİ

Bu konuda AK Parti hükümetinin de artık bu anlamsız tavrından vazgeçmesi gerekir. Davutoğlu bunu yaparak Suriye'de çözüm değil sorun yaratan ülke olduklarını, sorunun tarafı olduklarını ortaya koyuyor. Davutoğlu'nun politikaları Suriye çözümünü zorlaştırıyor, imkansız hale getiriyor. Biz bu konuda kesinlikle AK Parti ile aynı şeyi düşünmüyoruz, düşünmek zorunda da değiliz" dedi.

DAVUTOĞLU BU KADAR BAĞIRMAYACAKTI

Hükümetin göstermiş olduğu tutumun iç barışı tehlikeye attığını iddia eden Demirtaş şunları söyledi; "Suriye'de dökülen her damla kandan AK Parti de daha fazla sorumlu hale geliyor.

Birileri IŞID'i Cenevre'ye davet etmiş olsaydı Davutoğlu bu kadar bağırıp çağırmayacaktı. IŞİD halifesi Bağdadi gelip Cenevre'de sandalyeye oturmuş olsaydı Davutoğlu herhalde Bu burada oturamaz terörist örgüttür demezdi.

"KÜRTLERDEN NEDEN NEFRET EDİYORLAR ANLAMAK DA ZORLANIYORUZ"

Eminim ki Onlar da öfkeli çocuklardır, bu masada olsunlar derdi. Kürtlerden niye bu kadar nefret ediyorlar anlamak da zorlanıyoruz. Türkler, Kürtlerin kardeşidir, Suriye'deki Irak'takiler de öyledir. Siz IŞİD'e göstermiş olduğunuz sevginin, saygının binde birini Kürtlere göstermiyorsunuz sonra da Kürtlerle etle tırnağız, bin yıldır kardeşiz gibi hikayeler anlatıyorsunuz. Sonra da kimse inanmaz bunlara tabiki."

ÖNCEKİ HABERLER
Selin Sayek Böke açıkladı CHP soruşturma başlattı
Erdoğan'ın yeni başdanışmanı belli oldu
Eski otomobili olanlara sigorta parası şoku!
Ahmet Hakan'a saldırı davası flaş gelişme
Dedemin Fişi filmine inceleme başlatıldı
Güney cephesinde kime karşı savaştık biliyor musunuz?
MEB'den velilere takdir teşekkür uyarısı
İstanbul internet alan uzantısı oldu
CHP'li vekile PKK marşı tepkisi
Yunanistan'a büyük şok! Avrupa süre verdi
Yorumlar 23 yorum