HABER / GÜNCEL

Sedat Peker o sözleri için ilk kez ifade verdi

"Barış için Akademisyenler" grubunun bildirisine tepki olarak "oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız" diyen Sedat Peker, hakkında açılan davada ilk kez ifade verdi. "Sözlerim düşünce özgürlüğü kapsamında" dedi.

"Barış için Akademisyenler" grubunun ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bildirisine karşı yazdığı yazıda kullandığı ifadeler sebebiyle hakkında ‘tehdit’ ve ‘suç işlemeye tahrik’ suçlarından 11 yıla kadar dava açılan dava açılan Sedat Peker ilk kez savunma yaptı.

Avukatları Turgay Özdoğan ve Kübra Oktay ile Anadolu Adliyesi’ne giden Peker davanın görüldüğü mahkemeye giderek iddianamedeki suçlamalara karşı savunmasını yaptı.

TEHDİT ETMEDİM, TAMAMEN ELEŞTİRİ MAHİYETİNDE

Peker'in ifadesinde, "Yazı benim iradem çerçevesinde internette kendi sayfamda yayınlanmıştır. Benim bu sözleri yayınlamamda herhangi bir şekilde suç işlemeye tahrik kastım yoktur. Tamamen eleştiri anlamında yazılmış sözlerdir" dediği öğrenildi.

SÖYLEDİKLERİM DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ ÇERÇEVESİNDE

Beraatini isteyen Peker'in, "Benim eylemim düşünce özgürlüğü çerçevesinde değerlendirmelidir. Atılı suçlamaların hiçbirini kabul etmiyorum" ifadelerini kullandığı belirtildi.

Peker davanın ilk duruşmasına sağlık raporu göndererek katılmamıştı. 13 Ekim'deki duruşmada Mahkeme, duruşmalara katılmayan Peker hakkında zorla getirme kararı çıkarılmasına karar vermişti.

SEDAT PEKER NE DEMİŞTİ?

Akademisyenlerin bildirisinin ardından Sedat Peker, kendi internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarında yayımladığı yazısında şöyle demişti:

"Devlet eğer ki bir gün işleyemez hale gelirse yani terör ve düşman ülkeler hedefine ulaşırsa bu Vatanın evlatları yani kasap Ahmet'ler, bekçi Kemal'ler, bilgisayar mühendisi Yavuz'lar yani kısacası tüm vatan öncelik olarak dağlarda teröristleri aramayacaklardır. (…) Tekrardan söylüyorum; oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız..."

Akademisyenlerin şikâyeti üzerine başlatılan soruşturmada Peker hakkında ‘tehdit’ suçundan dava açılmış ve 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde davanın görülmesine başlanmıştı.

Yorumlar8 yorum