BIST 4.963
DOLAR 18,63
EURO 19,63
ALTIN 1.077,07
HABER /  GÜNCEL

Seçim günü meteorolojiden tam fırtına uyarısı!

Meteoroloji hava durumu için seçim sabahı alarm verdi. 1 Kasım pazar günü şiddetli fırtına bekleniyor. Üç bölgede hızı 90 kilometreyi bulacak rüzgarın pazar günüde etkili olacak.

Abone ol

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara, Kuzey Ege, Batı Karadeniz ve Doğu Karadeniz bölgeleri için Cumartesi gününden itibaren etkili olacak fırtına uyarısı yaptı.

Cumartesi günü başlayıp, üç bölgede hızı 90 kilometreyi bulacak rüzgarın sandık başına gidilecek pazar günü de etkisini sürdürmesi bekleniyor. Rüzgarın ulaşımın yanısıra, elektrik nakil hatları dahil bir çok olumsuzluğa yol açabilecek şiddette "Kuvvetli Fırtına" ve "Tam Fırtına" şeklinde esmesi bekleniyor.

PAZAR GÜNÜ ETKİLİ FIRTINA!

Balıkçı ve denizciler öncelikli olmak üzere söz konusu tarihlerde ilgililer ve vatandaşların dikkatli olmasının, tedbirli davranmalarının istendiği meteorolojik uyarı, fırtınanın en kuvvetli esmesinin beklendiği tarihin, Cumartesi gününü Pazar'a bağlayan gece ve pazar gününü de kapsaması.

"KUVVETLİ FIRTINA" VE "TAM FIRTINA"

Cumartesi öğleden sonra başlayıp etkisini her geçen saat artırması beklenen rüzgar önce "Kuvvetli Fırtına" sonrasında "Tam Fırtına" şeklinde esecek. Meteorolojik tanımlamalara göre en üst düzeydeki fırtınalar 75 kilometre ile 102 kilometre arasında hızla esebiliyor.

90 KİLOMETRE HIZA ULAŞMASI BEKLENİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Marmara'da Cumartesi öğleden sonra başlaması beklenen tam fırtınanın 9 kuvvetinde olmasını, 90 kilometre hızla ulaşabileceğini öngörüyor. Doğu Karadeniz'de de "Tam Fırtına" şeklinde esmesi beklenen rüzgar hızının 90 kilometreye ulaşması bekleniyor. Meteorolojik tahminlere göre Cumartesi günü başlayacak fırtına seçimin yapılacağı pazar günü dahil olmak üzere etkili olacak.

ULAŞIMINI YANI SIRA ELEKTRİK HATLARINI DA TEHDİT EDECEK KUVVETTE ESECEK

Beklenen fırtınanın şiddetinin, ulaşım aksaklıklarının yanısıra elektrik nakil hatlarında hasara yol açabilecek kadar büyük olduğu görülüyor. Denizci ve Balıkçıların öncelikli olarak uyarıldığı tahminde ilgililerin ve vatandaşların da dikkatli ve tedbirli olması isteniyor.

MARMARA, KUZEY EGE, BATI VE DOĞU KARADENİZ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahmininde şöyle deniliyor.
"Marmara ve Kuzey Ege: 30.10.2015 Cuma günü akşam saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu yönlerden 6-8 kuvvetinde (60-75 km/saat) fırtına şeklinde esmeye başlayacak rüzgarın, 31.10.2015 Cumartesi öğle saatlerinden sonra 7-9 kuvvetinde (75-90 km/saat) kuvvetli fırtınaya dönüşeceği tahmin ediliyor. Fırtınanın 02.11.2015 Pazartesi öğle saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Batı Karadeniz: Rüzgarın 31.10.2015 Cumartesi günü öğle saatlerinden sonra kuzey ve kuzeydoğu yönlerden 6-8 kuvvetinde (60-75 km/saat) fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın 01.11.2015 Pazar akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Doğu Karadeniz: Rüzgarın 31.10.2015 Cumartesi günü öğle saatlerinden sonra, kuzeyinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden 7-9 kuvvetinde (75-90 km/saat) kuvvetli fırtına, doğusunda batı ve güneybatı yönlerden 6-8 kuvvetinde (60-75 km/saat) fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın 01.11.2015 Pazar akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor.