BIST 4.713
DOLAR 18,81
EURO 20,64
ALTIN 1.179,41
HABER /  GÜNCEL

Van Muradiye'de korkutan deprem

Van'da merkez üssü Muradiye ilçesi olan 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Abone ol

Van’ın Muradiye ilçesi Devetaş mevkiinde 4.8 büyüklüğünde meydana gelen deprem korkuttu.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanlığı verilerine göre, saat 12.46'da merkez üssü Muradiye ilçesi olan 4,8 büyüklüğünde yer sarsıntısı gerçekleşti.

Depremde ilk belirlemelere göre herhangi bir can ya da mal kaybı olmadı. Vatandaşlar, sarsıntı sırasında panikle ev ve iş yerlerinde dışarı çıktı.

BAZI EVLERDE ÇATLAKLAR MEYDANA GELDİ

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) yapılan yazılı açıklamaya göre, depremde Fatih Mahallesi'nde inşa edilmekte olan ahırın çökmesi sonucu bir kişi hafif yaralandı. Sarsıntı nedeniyle Gönderme köyündeki bazı evlerde çatlaklar meydana geldi, AFAD ekipleri hasar tespit çalışmalarına başladı.

DEPREM YERİN 6 KM ALTINDA MEYDANA GELDİ

Hasar tespiti için bölgeye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri sevk edildi. Yer kabuğunun 6,06 kilometre altında gerçekleşen deprem sonrası Van'ın yanı sıra çevre il ve ilçelerdeki birimlerle 3G, uydu ve telsiz haberleşmeleri yapılarak durum tespit edildi. 

AHIR ÇÖKTÜ 1 VATANDAŞ YARALI

Van Valisi İbrahim Taşyapan, Muradiye ilçesinde meydana gelen 4,8 büyüklüğündeki depremde ahırın çökmesi sonucu bir vatandaşın hafif yaralandığını belirterek, "Çok şükür, ciddi bir durum söz konusu değil" dedi.

Taşyapan, AA muhabirine, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanlığının verilerine göre, 12.46'da merkez üssü Muradiye ilçesi olan 4,8 büyüklüğünde yer sarsıntısı kaydedildiğini söyledi.

SARSINTI İLÇENİN KENAR SEMTLERİNDE ETKİLİ OLMUŞ

Depremde ilk belirlemelere göre can kaybı yaşanmadığını dile getiren Taşyapan, "Sarsıntı, ilçenin kenar semtlerinde etkili olmuş. Bir ahırın çökmesi sonucu bir vatandaşımız hafif yaralanmış. Sağlık ekipleri, bu vatandaşımıza gerekli müdahalede bulunmuş. AFAD ekiplerimiz de ilçede tedbirlerini almıştır. Çok şükür, ciddi bir durum söz konusu değil" şeklinde konuştu.