BIST 2.002
DOLAR 13,59
EURO 15,41
ALTIN 791,02
HABER /  POLİTİKA

Saray'da bir ilk! İbrahim Kalın'ın açıklamaları

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir ilke imza atıldı, Sözcü İbrahim Kalın, gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın döneminde bir ilk daha yaşandı, Sözcü İbrahim Kalın Saray'da bir basın toplantısı düzenledi.

ABD'de "Beyaz Saray Sözcüsü" diye bilinen görev Türkiye'de bugün geçti. Josh Earnest'in ABD'de yaptığı göreve Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın getirildi.

İlk kez düzenlenen toplantıda Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın şunları söyledi:

Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi yakında külliye olarak ifade edilecek olan bir cumhurbaşkanlığı sarayı inşa edildi. Bu cumhurbaşkanlığı sarayının ne kadar isabetli bir karar olduğu ortaya çıkmaktadır. Burası milletin sarayıdır. Devletin temsil edildiği yerdir. Gelen yerli yabancı konuklar geniş yelpazede misafirleri ağırladığımız yerdir.

Burada makam katı ve yanlarda iki tane hizmet binası olmak üzere açılmış bulunmaktadır. Bütün projeler tamamlandığında burası cumhur ile reisinin buluştuğu tam külliye haline gelecek ve halkımızın da hizmetine açılacaktır.

ekran-resmi-1436-04-08-3.41.15-pm.png

KILIÇDAROĞLU’NUN KİTAP GAFI

Somali’de Türkiye'nin yardımlarıyla açılan hastanede Cumhurbaşkanımız hastaları da ziyaret etmiştir. Oradaki hasta çocuklara boyama kitabı hediye edildi. Bu kitap üzerinden dün yapılan spekülasyonun nasıl bir hezimetle sonuçlandığı hepinizin malumu.

Ana muhalefet liderinin böyle bir duruma düşmesi üzüntü verici. Ana muhalefet lideri buyursun Somali’ye gitsin. Türkiye’nin yaptığı yardımların ne anlam taşıdığını kendileri sorsunlar. Bu kitabı da zannediyorum arkadaşlarımız basın mensubu arkadaşlarımıza paylaşacaklar.

FRANSA'DAKİ SALDIRI

Charlie Hebdo dergisine yapılan saldırının ardından dünyada bir infial oldu ve teröre karşı bir duruş sergilendi. Sayın Cumhurbaşkanımız 9 Ocak’ta Sayın Hollande ile telefon görüşmesi yaptı. Bu saldırıyı kınamakla birlikte İslamafobia ile ilgili hararetli bir tartışma başladı. Sayın Hollande’ın tavrı takdire şayandır. İslamaofobik ve İslam karşıtı söylemlerin hukuki müeyyide ile cezalandırılması gerektiği şeklindeki sözlerini özellikle takdir ettiğimizi söylemek isterim.

ERDOĞAN'DAN ÇİPRAS'A TEBRİK

Yunanistan’daki seçimleri yakından takip ettik. Her düzeyde iyi ilişkilerin geliştirilmesi öncelikli hedefimizdir. En son olarak sayın başbakanımız kalabalık bir bakanlar heyetiyle Yunanistan’a gitmişti. Sayın Çipras’ın başbakan seçilmesini tebrik ediyoruz.

ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU ARASINDAKİ UYUMSUZLUK İDDİASI

Cumhurbaşkanımızla, Başbakanımız, Cumhurbaşkanlığı ile Hükümet arasında bir fitnenin olduğu tarzındaki yorumların hiçbir gerçekliği yoktur. Özellikle Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız arasında tam bir uyum vardır, mükemmel bir koordinasyon söz konusudur.

ÇANAKKALE SAVAŞI'NIN YILDÖNÜMÜ

Bu savaşın en önemli yönlerinden birisi de Türkiye'nin bugün bu savaşta karşı cephede yer almış milletlerle kurduğu iyi dostluk ilişkileridir. Bu çerçevede de 23 Nisan Günü İstanbul'da bir barış zirvesi yapılması planlanmaktadır. 24 Nisan kutlamalarının hemen öncesinde. Burada da bütün dünyaya 'bu centilmenler savaşından bugün dünyanın yaşadığı zorlukları da dikkate alarak nasıl bir barış mesajı verebiliriz.' Bunun değerlendirmesi yapılacak ve bütün dünya kamuoyuyla paylaşılacaktır.

SORU VE CEVAPLAR

Saray'daki yargı mensuplarıyla buluşmada neler konuşuldu?

Cumhurbaşkanımızın yaptığı bu yemek son yıllarda adeta bir gelenek haline gelmiş bir buluşmadır. Kurumlar arasındaki uyumun sağlanması cumhurbaşkanımızın görevlerinden biridir. Son derece sıcak bir ortamda buluşma gerçekleşti.

Teşkilat yapısıyla ilgili gölge kabine benzetmesi yapılıyor. Bu uyum nasıl sağlanacak? Hükümetle Beştepe nasıl çalışacak? Çözüm süreci koordinasyonu Cumhurbaşkanlığı tarafından mı yapılacak?

Yeni cumhurbaşkanlığı şeması tamamen cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda işleyen bir mekanizmadır. Bunu başka bir yapı gibi görmek çok yanlış olur. Cumhurbaşkanımız ve başbakanımız arasında tam bir uyum vardır. Mükemmel bir koordinasyon söz konusudur. Bundan sonra da aynı uyum ve koordinasyon devam edecektir. Bu teşkilatların sayısı artırılabilir azaltılabilir. Bunlar tamamen doğrudan cumhurbaşkanımıza hizmet etmek üzere kurulmuş başkanlıklardır. Atamalarla ilgili peyderpey başkanlıklara atamalar yapılıyor. Buralara liyakati olan arkadaşların atanmasına devam ettireceğiz. Çözüm süreci ve paralel yapıyla mücadele üzerinde ısrarla durulan konulardır.

Esad'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkındaki sözleri...

Mülakatı okudum. Kendisinin nasıl gerçeklerden uzak hezeyan dünyasında yaşadığını bir kez daha gördük. Esad rejiminin meşruiyetini kaybettiği bütün dünyanın kabul ettiği bir gerçektir. Beşar Esad’ın bu mülakatta kullandığı ifadeler kendi meşruiyetini kabul etmesinden başka bir şey değildir. Kendi vatandaşlarını varil bombalarıyla öldüren birinin 2 milyon Suriyeliye kucak açmış Türkiye’yi suçlaması asla mümkün değildir. Beşar Esad rejiminin yerinde kaldığı bir düzende Suriye’ye barışın gelmesi mümkün olmayacaktır. Türkiye Suriyeli mültecilere gerektiği sürece yarımcı olacaktır.

Süleymanşah Karakolu hakkındaki iddialar...

Bize ulaşan bilgiler ışığında şunu söyleyebilirim: Olağanüstü şartlara rağmen Süleyman Şah karakolundaki askerlerimizin ihtiyaçları düzenli olarak sağlanmaya devam etmektedir. DEAŞ’ı hesap ettiğinizde bugüne kadar tek bir askerimizin burnunu kanamaması bizim, için sevinç kaynağıdır. İlgili kurumlarımızın açıklamalarını esas almamızı öneririm.

Tek başkanlık sistemi ne demektir? Yapılan bir çalışma var mı?

Türkiye daha iyi nasıl idare edilir sorusu tek kamara mı çift kamara mı yoksa tek bir meclisin olduğu bir başkanlık sistem mi sayın cumhurbaşkanımız bunu gündeme getirdi. Bu farklı modeller değerlendirilebilir. Bunların tartışılması Türkiye’deki siyaseti zenginleştirecek tartışmalardır.

Küba ziyaretinde cami temeli atılacak mı? Sayın İbrahim Saraçoğlu'nun Cumhurbaşkanı Danışmanı olduğu doğru mu?

Sayın Saraçoğlu cumhurbaşkanı başdanışmanı olarak katıldılar. Hayırlı uğurlu olsun. Küba ziyaretinde cami temeli atma gibi bir şey söz konusu değil. Programımızda yok.

Erdoğan yurt içi ziyaretlere ne zaman başlayacak?

Sayın cumhurbaşkanı her zaman sahada. İl ziyaretleri bağlamında bir planlama yapılmakta. Teşekkür ziyaretleri yapmayı planlıyor kendisi. Önümüzdeki günlerde şekillenecek. Mısır’da geçtiğimiz 25 Ocak’ta bazı gösteriler yapıldı ve 20’ye yakın gösterici hayatını kaybetti. Bu olaylardan dolayı derin üzüntü duyuyoruz. Darbenin yapıldığı 3 temmuzdan bu yana binlerce kişiyi öldüren darbe rejimini kınadığımız ifade etmek isterim.

ÖNCEKİ HABERLER
Mehmet Ali Ilıcak'tan Nazlı Ilıcak bombaları
Mehmet Ali Ilıcak'tan Nazlı Ilıcak bombaları
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Lavrov: Terörle mücadele Suriye muhalefetini birleştirmeli
Lavrov: Terörle mücadele Suriye muhalefetini birleştirmeli
Cumhurbaşkanlığı'ndan bir ilk İbrahim Kalın konuşuyor
Cumhurbaşkanlığı'ndan bir ilk İbrahim Kalın konuşuyor
Haşim Kılıç'tan 'siyasete giriş' açıklaması
Haşim Kılıç'tan 'siyasete giriş' açıklaması
Zekeriya Öz Twitter'da fena coştu!
Zekeriya Öz Twitter'da fena coştu!
Termal su mineralleri ilk kez kapsüle girdi
Termal su mineralleri ilk kez kapsüle girdi
ABD ve Avrupa Rusya'ya yeni yaptırımları görüşüyor
ABD ve Avrupa Rusya'ya yeni yaptırımları görüşüyor
Davutoğlu'ndan ev bombası! 15 bin lira devletten
Davutoğlu'ndan ev bombası! 15 bin lira devletten
'Zombi kedi' mezarından çıktı
'Zombi kedi' mezarından çıktı