HABER /  GÜNCEL

Lavrov: Terörle mücadele Suriye muhalefetini birleştirmeli

Moskova'daki Suriye barış görüşmelerine katılan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriyeli muhalif gruplara "terörizm tehdidine karşı güçlerini birleştirme" çağrısı yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriyeli muhalif gruplara "terörizm tehdidine karşı güçlerini birleştirme" çağrısı yaptı.

Suriyeli bazı muhalif grupların ve Şam yönetiminin temsilcileri, ülkedeki çatışmaları sonlandırmak amacıyla Moskova'da barış görüşmelerine başladı.

Görüşmelere Suriyeli farklı muhalif gruplardan 32 kişi katılıyor.

Görüşmelerin doğrudan bir çözüm planı çıkarmak yerine, uzun vadeli barış görüşmeleri için bir başlangıcı hedeflediği belirtiliyor.

Görüşmelere katılan Sergey Lavrov, "Ortak terörizm tehdidiyle mücadele etmek için güçleri bir araya getirmenin zorunluluğunun, politikacılar ve önde gelen sivil toplum temsilcileri tarafından anlaşılmasının, Suriye ulusunun birliğinin yeniden canlandırılması için kilit hale gelmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Suriye yönetiminin altı kişilik delegasyonuna Suriye'nin Birleşmiş Milletler (BM) temsilcisi Başar Caferi liderlik yapıyor.

Görüşmelere Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu katılmıyor.

Görüşmelere katılmayan muhalifler bunun en büyük nedeninin Rusya'nın Beşar Esad yönetimine uzun süredir devam eden desteği olduğunu söyledi.

Nusra Cephesi'nin de aralarında bulunduğu radikal gruplar da görüşmelerde yer almıyor.

PYD (Demokratik Birlik Partisi) Eş Başkanı Salih Müslim, görüşmelere katılıyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un da görüşmelerde yer alması bekleniyor.

ABD'nin görüşmeleri desteklediği bildiriliyor.

Hafta içinde Foreign Affairs dergisine konuşan Esad, Moskova'daki görüşmelerin çözüme yönelik müzakerelerden ziyade, bir konferans için hazırlık olduğunu söyledi.

Esad, röportaja görüşmelere dair umutlu olduğunu da belirtti.

Yorumlar