BIST 5.096
DOLAR 18,81
EURO 20,42
ALTIN 1.164,32
HABER /  EKONOMİ

Sanayi doğal gazına yüksek zam geliyor

Rusya Ukrayna savaşıyla yükselen gaz krizi ve fiyat yükselmeleri Türkiye'yi de vuruyor. Sanayide kullanılan doğal gaza nisan ayı itibarıyla yüksek bir zam yapılması öngörülüyor.

Abone ol

Uluslararası fiyat artışı kaynaklı olarak doğalgaz satışına büyük oranda zam yapılabileceği belirtildi. BOTAŞ çıkış fiyatlarına zam için genellikle ay başlarında açıkladığı tarifeleri kullanıyor. Dünya gazetesinin haberine göre zam özellikle sanayi kullanımında yüzde 30’ları bulabilecek.

Türkiye’de uzun süredir doğalgaz fiyatlarındaki artışın tüketiciye bire bir yansımaması için BOTAŞ satış fiyatlarına uluslararası fiyatları birebir yansıtmıyor. BOTAŞ’ın zararı ise sermaye artışlarıyla karşılanıyor. Bu kez son dönemde yaşan fiyat artışlarının kalıcı olması nedeniyle artışın bir kısmının yansıtılacağı kaydediliyor. Uluslararası enerji fiyatlarındaki artışa bağlı olarak son dönemde her ay doğalgaz satış fiyatlarında artışlar yapılıyor.

Bu artışlar kimi zaman elektrik üretiminde ya da sanayide, bazen de konut tüketicilerinin kullandığı gazlarda yapılıyor. BOTAŞ verilerine göre mart ayı itibariyle küresel olarak doğalgaz satış fiyatları 2022’de bir miktar gerilemekle birlikte yüzde 349,72 oranında artarak 10000 metreküpte 945,95 dolar oldu. Yine BOTAŞ TL cinsinden konutlarda kullanılan gaz dikkate alındığında Türkiye halen Avrupa ülkelerine göre ucuz konumda bulunuyor. BOTAŞ, 2021 sonbaharına kadar görev zararı yazmazken, 2021 sonundan itibaren 50 milyar TL görev zararıyla yılı kapatmıştı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
21 Mart gram altın 919 lira oldu İslam Memiş takip edilecekleri tek tek sıraladı "Merkez Bankası devreye girer"
Foto Galeri 21 Mart gram altın 919 lira oldu İslam Memiş takip edilecekleri tek tek sıraladı "Merkez Bankası devreye girer" Galeriye Gözat