BIST 8.020
DOLAR 28,94
EURO 31,24
ALTIN 1.882,40
HABER /  MAGAZİN

Sanat hayatı tehlikede

Mustafa Sandal "Çınlama" hastalığına mı yakalandı? Sanat hayatı tehlikeye girdi.

Abone ol

Ünlü popçu Mustafa Sandal’ın tedavisi olmayan ’tinnitus’ hastalığı yüzünden zor günler geçirdiği öne sürüldü. Kulağındaki sürekli çınlama nedeniyle uyku sorunu çeken sanatçının yatarken fön makinesini açık tuttuğu ve böyle uyuduğu da konuşuluyor. Tinnitus tıpta genelde kulak içindeki gürültü, çınlama ve ıslık benzeri seslere verilen isim olarak geçiyor. Hastalığın ileri seviyesinde ise psikolojik olumsuzluklar ortaya çıkıyor.

Tinnitus’a yakalananlar çınlama sesini bastırmak için fön makinesini açarak uyuyor. Hastalığın nedeni yurt dışındaki uzmanlar tarafından gençlerin dinlediği yüksek sesli müzik olarak da gösteriliyor. Sandal’ın da stüdyo çalışmaları ve konserlerdeki yüksek ses nedeniyle Tinnitus’a yakalandığı tahmin ediliyor. Sandal’ın rahatsızlığını sorduğumuz menajeri Murat Yıldırım “Mustafa Sandal’ın ciddi bir rahatsızlığı var” demekle yetindi.

Sanat hayatI TEHLİKEDE

Dr.Tayfun Apuhan: “Kesinlikle yüksek gürültü bu hastalığı tetikler. Hastalığa yakalandıktan sonra kişinin yüksek sesli ortamlarda bulunmaması gerekiyor. Eğer uğraştığı meslek müzikse uzak kalması gerekebilir. İç kulakta harabiyet varsa tamamen müzik hayatını bitirmesi de söz konusu.”

(Vatan)