BIST 11.216
DOLAR 33,06
EURO 36,17
ALTIN 2.617,76
HABER /  POLİTİKA

Şamil Tayyar açıkladı! Türkiye'nin il sayısı 100'e mi çıkacak? İl sayısı 50'ye düşse ne iyi olur

AK Partili Vedat Demiröz'ün il sayısının 100'e çıkarılacağı şeklindeki sözleri gündemi salladı. Demiröz, "Benimkisi temenni" dese de tartışma sürüyor. AK Parti MKYK üyesi Şamil Tayyar '100 il' iddiasını "Katıldığım hiçbir toplantıda 100 il konusu gündeme gelmedi" diye yalanlarken, il sayısı, milletvekili ve vali sözleri olay oldu.

Abone ol

AK Parti Milletvekili Vedat Demiröz dün yaptığı bir konuşmada "Sayın Devlet Bahçeli’nin önerisi ve Cumhurbaşkanı'mızın beraber verdiği kararla Türkiye’nin il sayısının 100’e çıkacağı bir zamanda inşallah Ahlat’ımızı da bu şehirler arasına alacağız" dedi. Vedat Demiröz'e itiraz AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar'dan geldi. 

Daha az il, daha az vekil, daha az vali, daha az masraf!
Şamil Tayyar il sayısının 50'ye düşürülmesi gerektiğini ifade ederek sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı: "Katıldığım hiçbir toplantıda 100 il konusu gündeme gelmedi. Demiröz başkanımız da karar değil temennim dedi. Buna rağmen mevzu hararetlendi, ben de temennimi söyleyim:
İl sayısı 50’ye düşürülse, her ilden 2 vekil seçilse ne iyi olur.
Az vekil, az vali, az masraf, çok hizmet."

AK Partili Vedat Demiröz daha sonra Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün Ahlat’ta yaptığım konuşma, bazı yayın organlarında ‘İl sayısı 100’e çıkarılacak’ şeklinde yanlış yansıtılmıştır. Bu hususta verilmiş bir karar yoktur. Oysa ki konuşmamda; 'Türkiye’nin şehir sayısının 100’e çıkarılması halinde Ahlat’ın bunların arasında yer alacağı' temennisidir” ifadelerini kullandı.