BIST 9.062
DOLAR 31,22
EURO 33,89
ALTIN 2.042,32
HABER /  GÜNCEL

Salih Müslim takas olacak mı ? Hükümetten flaş açıklama

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çekya'nın başkenti Prag'da gözaltına alınan PYD'nin eski Eşbaşkanı Salih Müslüm'in takasının söz konusu olmadığını belirtti.

Abone ol

Kırmızı bültenle aranan ve Pazar günü Çekya'nın başkenti Prag'da yakalanan PYD'nin eski eş başkanı Salih Müslim’in iadesiyle ilgili bomba iddialar gündeme getirildi. Çekya'nın Müslim’in iadesine karşılık Türkiye'den YPG'li iki isim isteyeceği konuşuluyordu.Konuyla alakalı konuşan Adalet Bakanı Gül, "Salih Müslim ile ilgili tasak söz konusu değil" dedi.

GÜL'DEN TAKAS İDDİALARINA YALANLAMA
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, AK Parti grup toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gül, Çekya'da yakalanane terör örgütü PYD/PKK'nın eski Eş Başkanı Salih Müslim'in takas iddialarıyla ilgili, "Çekya'dan takas talebi söz konusu değildir. Öyle bir müracaat ya da konu gündemde değil. Bahsi geçen iki kişi, Van Cezaevi'nde yatmaktadırlar. Haklarında ceza verilmiştir, karar çıkmıştır." dedi.

''EN SON PRAG'DA YAKALANDI''
Eski PYD/PKK'nın Eş Başkanı Salih Müslim'in iadesine ilişkin sorular üzerine Gül, "Salih Müslim ile ilgili PKK'nın Suriye kolu YPG lideri olması sebebiyle Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bir yakalama kararı çıkarılmıştı. Özellikle Merasim Sokak'taki patlama, Güvenpark'taki 2016 yılındaki terör hadiselerinden dolayı bir yakalama kararı çıkarılmıştı. Ocak ayında da kırmızı bülten çıkarılması için mahkemenin bir talebi oldu. Bunun üzerine yine farklı ülkelerde de iade talepleri gerçekleşti. En son Prag'da yakalandı." diye konuştu. 

''TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ''
Müslim'in bugün mahkemeye çıkmasının beklendiğini hatırlatan Gül, şunları söyledi:

"Suçluların iadesine yönelik uluslararası anlaşmaya göre 16 gün ila 40 gün arasında bir geçici tutuklama bekliyoruz. Olması gereken bu. Türkiye olarak beklediğimiz de uluslararası sözleşmenin gereği de bu. İnşallah böyle bir kararın çıkmasını bekliyoruz. Bundan sonra da bu süre içerisinde Türkiye iade evraklarını, talepnamesini göndermiş olacak. Usul bu şekilde. Bugün karar çıkması durumunda, Adalet Bakanlığı olarak prosedür gereği bu aşamadan sonra gönderilmesi gereken evraklarımızı da göndermiş olacağız. Takipçisiyiz."

Terörün insanlığın ortak düşmanı olduğunun altını çizen Gül, bir Avrupa ülkesi olan Çekya'nın yargı makamlarının, Türk yargı makamlarının aldığı kararı yerine getireceğini umut ettiğini belirtti. 

''YPG ÜYESİ OLMAKTAN CEZA ALDILAR''
Abdulhamit Gül, Müslim'in 2 Çekya vatandaşı ile takas edileceğine dair iddialar olduğunun belirtilmesi üzerine, "Çekya'dan takas talebi söz konusu değildir. Öyle bir müracaat, öyle bir konu gündemde değil. Bahsi geçen 2 kişi Van Cezaevi'nde yatmaktadırlar. Haklarında ceza verilmiştir, karar çıkmıştır. Temyiz süreci devam etmektedir. O iki kişinin de YPG üyesi olmaktan dolayı aldıkları bir ceza söz konusudur." dedi. 

INTERPOL İDDİASINA CEVAP
"İnterpol'den bir iddia; kırmızı bültenle ilgili, yakalama kararına ilişkin bilgi olmadığına dair de bir iddia var." denilmesi üzerine Gül, "Mahkeme bu konuda bir talepte bulunduktan sonra Türk İnterpolü, Çekya İnterpolüne gerekli talepleri yapmıştır. Bir mahkemenin kararıdır, uluslararası sözleşmeye dayalıdır. O konuda gerekli prosedürler yerine getirilmiştir. O konuda farklı bir bakış açısı varsa bir teröristi koruma anlamında bir değerlendirme olur. Ama nitekim prosedüre uygun olmasa, Çekya, bir AB ülkesi böyle bir şeye, bir insanın yakalanmasına karar vermezdi." değerlendirmesinde bulundu. 

ÇEK BASINI TAKAS İDDİASINI GÜNDEME GETİRMİŞTİ
Çek yerel basını, Türkiye tarafından kırmızı bültenle aranan ve Prag’da yakalanan terör örgütü PYD'nin eski eş başkanı Salih Müslim’in Türkiye’de PKK ile işbirliği yaptıkları için tutuklanan iki Çek vatandaşı ile takas edilmek istendiğini yazdı.

ŞIRNAK'TA YAKALANMIŞLARDI
2016 yılında, Türk güvenlik güçleri tarafından Şırnak'ta düzenlenen operasyonda terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'nin üyesi iki Çekya vatandaşı yakalandı. Farkas’ın terör örgütü YPG saflarında keskin nişancı olduğu, Vselıchova’nın ise Avrupa- Suriye arasında lojistik, sağlık ve eleman temini yaptığı ifade edilmişti.

TÜRKİYE KARŞITI GÖSTERİLERİ ORGANİZE ETTİLER
Çek basınından flaş iddia Salih Müslime karşı onları isteyecekler Sosyal medyadaki paylaşımları incelenen iki YPG'linin Avrupa'daki çeşitli ülkelerde terör örgütü lehine propaganda yaptıkları ve büyükelçilikler önünde gerçekleştirilen Türkiye aleyhtarı gösterileri organize ettikleri belirlenmişti.

Salih Müslüm'in nasıl yakalandığı ortaya çıktı!

Çekya'nın Salih Müslim'e karşı isteyeceği iki isim!