BIST 9.547
DOLAR 32,50
EURO 34,58
ALTIN 2.477,30
HABER /  POLİTİKA

Meral Akşener'e savcılıktan kötü haber

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında bir iftar programında kendisine ilişkin, 'Meral Kılıçdaroğlu' dediği belirtilen TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a yönelik açıklaması nedeniyle 'yazılı iletiyle hakaret' suçundan dava açıldı.

Abone ol

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, avukatı Samet Can Olgaç aracılığıyla Akşener hakkında  açıklamasında kendisine hakarette bulunduğu gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet  Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. Başsavcılık soruşturmayı tamamlayarak Akşener hakkında asliye ceza  mahkemesinde dava açtı.

AKŞENER'İN MEKTUBUNDA HAKARET İDDİASI: İddianamede, Kahraman'ın, İstanbul'daki bir iftar yemeğindeki sohbet esnasında Akşener için "Şu Meral Kılıçdaroğlu mu" ifadesini kullandığına ilişkin  haberlerin basında yer aldığı, Akşener'in de Twitter hesabından Kahraman'a "açık  mektup" başlığıyla bir yazı paylaştığı anlatıldı ve söz konusu paylaşım  nakledildi.

Yazıdaki bazı sözlerin hakaret kastıyla söylendiği, Kahraman'ın da şikayetinin bulunduğu belirtilen iddianamede, Akşener'in ise savunmasında  suçlamayı kabul etmediği, Kahraman'ın ifadesinin namusuna yönelik olduğunu,  kadının soyadının evlilikle değişeceğini, Kahraman'ı aradığını ancak  ulaşamadığını, bu nedenle şikayete konu yazıyı yazdığını beyan ettiği anlatıldı. İddianamede Akşener'in "yazılı iletiyle hakaret" suçunu işlediği ifade  edilerek, TCK'nın ilgili maddesi uyarınca 3 ay 15 günden 2 yıl 4 aya kadar  mahkumiyeti istendi.