BIST 9.814
DOLAR 32,41
EURO 34,56
ALTIN 2.462,53
HABER /  GÜNCEL

Çekya'nın Salih Müslim'e karşı isteyeceği iki isim!

Kırmızı bültenle aranan ve dün Çekya'nın başkenti Prag'da yakalanan PYD'nin eski eş başkanı Salih Müslim’in iadesiyle ilgili bomba iddialar gündeme getirildi. Çekya'nın Müslim’in iadesine karşılık Türkiye'den YPG'li iki isim isteyeceği konuşuluyor...

Abone ol

Çek yerel basını, Türkiye tarafından kırmızı bültenle aranan ve Prag’da yakalanan terör örgütü PYD'nin eski eş başkanı Salih Müslim’in Türkiye’de PKK ile işbirliği yaptıkları için tutuklanan iki Çek vatandaşı ile takas edilmek istendiğini yazdı.

Çekya yönetimi tarafından yerel basına sızdırılan bilgiye göre Çekya Dışişleri Bakanlığı Müslim’in Türkiye’ye iade edilmesi için Ankara ile takas masası görüşmelerine hazır olduğu bildirildi.

Çekya basının yazdığı takasın konusu 2016 Kasım tarihinde Türkiye-Suriye sınırında ele geçirilen ve terör örgütü PKK ile bağlantısı bulunduğu Türk güvenlik güçleri tarafından kanıtlanan Market Vşelihova ile Miroslav Farkas’un Salih Müslim’e karşılık serbest bırakılmaları.

Türkiye’de tutuklu bulunan ve görülecek dava gününü bekleyen iki Çekya vatandaşının suçlu takası yoluyla ülkelerine gönderilmeli önerisi daha önce de Prag tarafından gündeme getirilmişti. Ancak Ankara “Yasalar teröristler için eşit çalışır” gerekçesiyle Prag’ın suçlu takas önerisini ret etmişti.

ŞIRNAK'TA YAKALANMIŞLARDI

2016 yılında, Türk güvenlik güçleri tarafından Şırnak'ta düzenlenen operasyonda terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'nin üyesi iki Çekya vatandaşı yakalandı. Farkas’ın terör örgütü YPG saflarında keskin nişancı olduğu, Vselıchova’nın ise Avrupa- Suriye arasında lojistik, sağlık ve eleman temini yaptığı ifade edilmişti.

TÜRKİYE KARŞITI GÖSTERİLERİ ORGANİZE ETTİLER

Çek basınından flaş iddia Salih Müslime karşı onları isteyecekler Sosyal medyadaki paylaşımları incelenen iki YPG'linin Avrupa'daki çeşitli ülkelerde terör örgütü lehine propaganda yaptıkları ve büyükelçilikler önünde gerçekleştirilen Türkiye aleyhtarı gösterileri organize ettikleri belirlenmişti.

2015'TE YPG'YE KATILDI

Zelane Botan kod adlı Marketa Vselichova'nın (23) YPG'ye katıldığı daha önce bazı yabancı sitelerde de haber olmuş. Vselichova'nın üniversitede okurken Aralık 2015'te YPG'ye katıldığı iddia ediliyor. YPG'ye yakın hesaplar daha önce sosyal medyada 'Serxwebun Botan' kod adlı Miroslav Farkas'a ilişkin paylaşımlarda bulunmuş.

PRAG BÜYÜKELÇİSİ BİGALI: MAHKEME ERTELENDİ

Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı, Salih Müslim’in bugünkü duruşmasının yarına ertelendiğini açıkladı.

BİGALI: YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ!

Bigalı, Salih Müslim’in Prag’da yakalanmasıyla ilgili şunları söyledi: Türk İnterpolü’nün talebi üzerine 24 Şubat akşamı yakalanmıştı. Konferans için gelmemiş. Burada Mariott Oteli’nde birtakım görüşmeleri varmış. Bizim İnterpol tespit edince Çekya İnterpolüne gereken başvuru yapılmış.

MAHKEME KAMUYA AÇIK DEĞİL

Biz de burada yoğun girişimler yaptık. Bizim talebimiz; suçluların iadesi talebi kapsamında geçici tutuklanması. Bunun için Adalet Bakanlığımız gerekli belgeleri gönderdi. Mahkeme kamuya açık değil. Dolayısıyla büyükelçilik olarak mahkeme salonuna girip izleyemiyoruz. Ancak çok yakından takip ediyoruz.

40 GÜN TUTUKLU KALABİLİR

Birkaç saat içinde mahkeme ya tutuklama verecek ya da serbest bırakacak. Bizim talebimiz tutuklanması yönünde. Tutuklanma talebi çıkarsa Avrupa sözleşmelerine göre 40 gün süreyle tutuklu kalabilir ve Adalet Bakanlığımız Müslim’le ilgili İngilizce hazırlanmış iade talebine ilişkin dosyaları Çekya makamlarına bu süre içinde gönderecektir. Her yerde olduğu gibi burada da mahkemeler bağımsız. Kararını bekleyeceğiz.”

Bekir Bozdağ'dan flaş Salih Müslim açıklaması!

Salih Müslüm'in nasıl yakalandığı ortaya çıktı!