HABER /  SAĞLIK

Sakatlanmamak için yapılması gerekenler

Son zamanlarda artan sakatlanmalar ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi veren Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Cem Coşkun Avcı, uyarılarda da bulundu.

Yaş arttıkça kırık sayısının da artabileceğini belirten Avcı, "Düşme sırasında refleks olarak yüzü korumak için el ve ayak bileği öne doğru hareket eder. Bu yüzden, el ve ayak bileği kırıklarıyla sık karşılaşırız. Yere düşüp çarpma sonucu kalça kırıkları, omuz çevresi kırık ve çıkıkları, omurga kırıkları sık görülür. Yaş ortalaması arttıkça basit düşmelerle oluşan kırık sayısı da artmaktadır. Özellikle ileri yaştakilere, kötü hava koşullarında mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalarını öneriyoruz” dedi. 

“Kırığı olan hastayı bilinçsiz hareket ettirilmemeli” 
Kırığı olan hastanın bilinçsiz hareket ettirilmemesi gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Cem Coşkun Avcı, şu bilgileri verdi: “Düşme veya çarpma sonrasında hareketle artan ağrı, şekil bozukluğu, ödem ve kanama nedeniyle şişkinlik ve morarma olması halinde kırıktan şüphelenilmelidir. Kırık oldukça ağrılı bir durumdur ve ne yazık ki bizi tedbirsiz yakalar. Acil durumlarda geçici olarak sargılama ve hastayı hareketsiz hale getirme önem taşır."

Bilinçsiz hareket ettirmek...
"Hastayı kıpırdatmak ya da pozisyon vermeye çalışmak kırığın durumunu ve yerini tam bilemeyeceğimiz için oldukça risk taşır. Bilinçsiz hareket ettirmek, iç kanamayı artırabileceği gibi hastanın acı çekmesine de neden olur. Kırık şüphesi varsa, kırık kemik uçlarının çevresindeki damar, sinir gibi yumuşak dokulara zarar vermemesi için kırık uçları mümkün olduğunca hareketsiz tutulmalıdır. Kolu ilgilendiren bir yaralanma ise yüzük, saat gibi eşyalar hemen çıkarılmalıdır."

El bileği, ayak bileği...
"El bileği, ayak bileği, omuz çevresi kırığı varsa geçici tespitle acil servise başvurulmalı, şişmeyi önlemek için cilde direkt temas etmeden buz uygulanmalıdır. Kırık tedavisi, kırık kemik uçlarının birleştirilmesi ve birbirlerine kaynamalarını içeren ve daha sonrasında hastanın uzvunu eskiden olduğu gibi sağlıklı kullanabilmesi sürecini kapsamaktadır. Kırık tedavisinde amaç; Kırık nedeniyle bozulan sağlık durumu ile iş ve sosyal yaşam performansının en kısa zamanda tam olarak düzeltilmesidir." 

ÖNCEKİ HABERLER
Korkmaz Karaca'dan nükteli 'İsmail Küçükkaya' paylaşımı
Hurma süt diyeti 15 günde 7 kilo verdiriyor göbeği eritiyor
Fatih Portakal'dan Bakan Pakdemirli'ye sert sözler
Arı sütünü kullandığınız şampuanın içine dökün! Ne olduğuna inanamayacaksınız
1 Nisan 2019 tatil mi MEB okullar seçim sonrası açık mı?
Rahşan Ecevit ve Bülent Ecevit'in dillerden düşmeyen aşkı
Yorumlar