BIST 1.471
DOLAR 7,42
EURO 8,97
ALTIN 412,30
HABER /  SPOR

Galatasaray'ın eski yöneticisinden "kayyum atanabilir" çıkışı!

Galatasaray’ın eski yöneticilerinden Hukuk Profesörü Mehmet Helvacı, "mahkeme, kendi atadığı kayyumu da görevlendirebilir” diye konuştu.

Abone ol

Mehmet Helvacı, Başkan Mustafa Cengiz’in açıklamalarını değerlendirdi. Mahkemenin ibrasızlık kararının durdurulması yönünde karar vermemesi halinde seçime gidileceğini söyleyen Helvacı, “Burada mahkeme, seçim yapılması için mevcut yönetim kurulunu da yetkilendirebilir, kendi atadığı kayyumu da görevlendirebilir” ifadelerini kullandı. Helvacı ayrıca Mustafa Cengiz’in seçim kararı alması gerektiğini de sözlerine ekledi.

"Mahkeme kayyum atayabilir" iddiası

Galatasaray eski Yönetim Kurulu Üyesi Helvacı, Başkan Mustafa Cengiz'in dün yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Cengiz'in hukuki yollara müracaat edeceğini söylemesi üzerine konuşan Helvacı, “Başkan hukuki yollara gideceğini söyledi. 1 ay içindeki süreçte ibrasızlık kararının durdurulması yönünde bir karar alabilirse, o zaman herhangi bir kayyum tehlikesi olmaz. Ancak bir durdurma kararı alamazsa ve koruyamazsa, seçimi yapma konusunda da bugünkü çizgisini sürdürürse, 1 ay sonunda birileri seçimin yapılması için mahkemeye müracaat edebilir ve mahkeme de bu yönde karar verebilir. Mahkemenin bu yönde karar vermesi durumunda da mevcut yönetim, seçimin yapması için yetkilendirilebilir. Ancak burada mahkeme, kendi atayacağı birisini de seçimi yapmakla görevlendirebilir” diyerek kayyum atanabileceğini ifade etti.

“Ben olsam, durdurma kararı alsam da seçime giderdim”

Başkan Mustafa Cengiz ve yönetiminin kendisini haklı gördüğü için mahkeme yoluna gittiğini söyleyen Mehmet Helvacı, “Ancak bu durum çatışmayı derinleştirecektir. Galatasaray Başkanı ve yönetimi Galatasaray'ı birleştirmek için hareket etmelidir. Bizim görevde olduğumuz dönemde bizim yönetimimiz de benzer bir durum yaşadı. Burada egoyu geri çekip, ‘Böyle bir talep var' diyerek seçime gitmek gerekir. Ben başkanın yerinde olsam, mahkemeden durdurma kararı alsam da seçime giderim. Seçimde de aday olurum ve 2 bin 500 oyu tekrar alırım. Buralarda daha demokratik ve yumuşak yaklaşımlar gerekli. Bugün taraftar başka, genel kurul başka şey söylüyor. Taraftarı bu işe angaje etmek doğru değil. Galatasaray Kulübü, organları tarafından yönetilmektedir. Bu durum da taraftarı dışlamak anlamına gelmez. Hepimiz taraftarız. Yönetimle taraftarı birbirinden ayırmak gerekir. Taraftar tabii ki önemli” açıklamasını yaptı.

“Galatasaray’a zarar vermemek gerekir”

Adnan Polat'ın ardından Mustafa Cengiz'in de ibra edilmemesi sonrasında, bundan sonra göreve gelecek başkanlarda ibra korkusu olup olmayacağı sorusunu da yanıtlayan Mehmet Helvacı, “Bir korku olarak düşünülmemeli. Başkanlar ve yönetimler, tüm Galatasaraylıların nabzını tutarak hareket etmeli. Tüzük, ‘Galatasaray'ı yönetirken kimseyi dışlamayın, ortak akıl oluşturun. Benim dediğim doğrudur fikrinden uzaklaşın. Sizi destekleyen ve desteklemeyen genel kurul üyelerinin sesine kulak verin. Ilımlı bir yönetim gösterin’ der. Başkanlara yüklenen görev bu. Geçmişte bizim tüzüğümüzde üyeler imza toplayıp seçime gidiyorlardı. Bu refleksler yanlış refleksler değil. Galatasaray elbette tüzüğü değiştirebilir. Ama bu tüzük böyle kaldığı sürece, tüzüğe uymak zorundayız. Bu olanların hiçbirisi Galatasaray'a fayda getirmez. Bu durumdan hızla uzaklaşmak gerekir. Burada asıl iş başkan ve yönetimlere düşüyor. Genel kurular kitle psikolojisiyle hareket eder. Hataya hatayla karşılık vermemek gerekir. Galatasaray'ın haklarını korurken Galatasaray'a zarar vermemek gerekir” şeklinde konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Meral Akşener'den Bursa iddiası 'Kale sayılan yeri alıyoruz'
1 Nisan 2019 tatil mi MEB okullar seçim sonrası açık mı?
Kartal'da korkutan kaza! İki araç kafa kafaya çarpıştı
Erdoğan'dan Eskişehir taraftarına müjde! Talimatı verdi
Nükte yapacaktı! Kemal Kılıçdaroğlu'ndan bir tuhaf "4 oğlu" açıklaması
Aykut Kocaman'ın canını sıkan haber
Çavuşoğlu'ndan Arap ülkelerine 'Golan Tepeleri' tepkisi
Seçim kaç saat sürecek 31 Mart sandık açılış-kapanış saati
Acun, kızı Leyla ile düet yaptı! Tupac...
Karaman: Milli takımımız tekrar Türkiye'ye milli ruh getirdi
Yorumlar