BIST 9.693
DOLAR 32,50
EURO 34,69
ALTIN 2.499,53
HABER /  SPOR

Sahada 13.6 milyar euro var

Futbol bacasız bir fabrika. Sektörden kazanılan gelir her geçen yıl büyüyor. Pastadan en büyük dilimi İngiltere alıyor.

Abone ol İngiltere Premier Ligi kulüpleri toplam 2,3 milyar Euro gelir ile Avrupa Futbol Ekonomisi’nin zirvesinde yer aldı.

Deloitte tarafından hazırlanan “Yıllık Futbol Finansmanı Araştırması” yayınlandı. Rapora göre, futbol finansal ve ticari büyümesini sürdürüyor ve futbol ekonomisinin içinde yer almak giderek daha çekici bir hale geliyor.

Araştırmada, 2006/07 sezonu sonunda Avrupa futbol pazarının 1 milyar Euro artışla 13.6 milyar Euro’ya yükseldiği ifade ediliyor. Bu rakamın 7 milyar Euro’su beş büyük Avrupa futbol ligi olan İngiltere, Almanya, İspanya, İtalya ve Fransa liglerinin gelirleri toplamına ait.

İngiltere Premier Ligi, bu dev pastadan 2.3 milyar Euro toplam gelir ile aslan payını alan lig konumunda. Ardından 1.4 milyar ile Alman Bundesliga geliyor. İspanya, İtalya ve Fransa hemen bu ikilinin arkasında sıralanıyor. Rapor, bir önceki yıla göre yüzde 15’lik gelir artışı yaşayan Almanya ve İspanya liglerinin, Juventus’un 2007/08 sezonunda Serie A’ya yeniden yükselmesiyle, önümüzdeki yıllarda ikincilik için keskin bir rekabete gireceğini öngörüyor.

İNGİLİZ KULÜPLERİNİN GELİRİ 2.3 MİLYAR EURO
Futbolun doğuşuna ve yükselişine tanıklık eden İngiltere, Premier Lig ile futbol ekonomisinin de beşiği konumunda. Rapor bunun tek nedeninin, yalnızca İngiltere futbol kulüplerinin 2.3 milyar Euro gelir ile Avrupa futbol ekonomisinin zirvesinde olmadığını; saha başarısının ve marka değerlerinin de önemli etmenler olduğunu vurguluyor.

İngiltere Premier Ligi en yakın rakibi Alman Bundesliga’dan (1.4 milyar Euro) 900 milyon Euro daha fazla gelire sahip olmasının yanı sıra maç günü, yayın ve ticari gelir kategorilerinin üçünde de 2001/02 sezonundan sonra ilk kez lider konumda.

TRANSFER ÜCRETİNİN GELİRDEKİ PAYI YÜZDE 64
Transfer ücretlerinin toplam gelire oranı 2006/07 sezonunda Alman Bundesliga dışında Avrupa’nın en büyük beş liginde yüzde 62-yüzde 64 oranlarında seyrediyor. Alman Bundesliga ise düşük bilet fiyatlarına, son derece modern bir şekilde yenilenen tesislerinin masraflarına rağmen yüzde 45’lik bir oran tutturmuş durumda. Ayrıca Alman Bundesliga takımları, İngiltere Premier Ligi takımlarından üç kat daha fazla olan yüzde 18’lik bir karlılık oranına sahip. Bu da onun işletme kârı en yüksek lig olduğu anlamına geliyor.