BIST 11.128
DOLAR 32,96
EURO 35,89
ALTIN 2.535,02
HABER /  SAĞLIK

Sağlık Bakanı Koca'dan 'Şanlıurfa' uyarısı: Aşı oranı düşük, risk seviyesi çok yüksek

Aşılama oranının düşük olduğu Şanlıurfa'nın kırmızı olan tek il olduğunu belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Risk seviyesi çok yüksek" ifadelerini kullandı.

Abone ol

Koronavirüse karşı sık sık aşı çağrısı yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamayla, Şanlıurfa'nın durumuna dikkat çekti.

Kentteki aşılama oranının düşük olduğunu vurgulayan Koca, "Bugün Urfa'daki sevdiklerimizi arayıp hal hatır soralım. İlk doz aşı konusunu açalım. Şanlıurfa, halen kırmızı olan tek ilimiz. Aşı oranı düşük, risk seviyesi çok yüksek. Yakınlar böyle yerinde uyarılar için de var. Güzel hassasiyetiniz için şimdiden teşekkür ederim" dedi.

"Birinci doz aşısını olan hiç ikincisini ihmal eder mi?"

Bakan Koca, ikinci doz aşılamalarına ilişkin de başka bir paylaşımda bulundu. Bakan Koca, "Bunca vaka, bunca ölüm varken birinci doz aşısını olan hiç ikincisini ihmal eder mi?" dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın dün açıkladığı Covid-19 verilerine göre 19 bin 970 kişinin testi daha pozitif çıktı, 217 kişi hayatı kaybetti.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm yaptığı açıklamada  "Yoğun bakımlar, hızla doluyor. Aşı hızı miktarında düşüş yaşanmasıyla birlikte hasta sayısında artış yaşanıyor. Şu an için kentimizde maalesef hasta sayısı artışı devam ediyor." ifadelerini kullanmıştı.

Tabip Odası Başkanı Osman Yüksekyayla da kentte aşı karşıtlığının en büyük nedeninin sosyal medyadaki bilgi kirliliği olduğunu belirterek, “Aşının kısırlık yaptığı, kalp krizi yaparak ölüme neden olduğu, aşının ilerde insanların ölümüne yol açacağı şekilde bilimsel hiçbir dayanağı olmayan açıklamaların Şanlıurfa’da ciddi karşılık bulduğunu görüyoruz” demişti.