HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Sağlığınızı bu klavye koruyacak

Artık bilgisayarda uzun süre çalışırken kollarınız yorulmayacak ve bilekleriniz rahatsız olmayacak.

Sağlığınızı bu klavye koruyacak

Çünkü bileklerinizin açısına göre kıvrılan klavye piyasaya çıkıyor. Yaklaşık 20 yıl önce statik olan eğimli klavyeler bilek dostu standartlar olmuştu. Bugün ise bu klavye modeli büyük bir değişimle daha iyi bir ergonomiye kavuştu.

Popular Science dergisinde yer alan habere göre, Smartfish Technologies isimli firma tarafından geliştirilen "Engage" isimli klavye hem eğimli hem de istenildiği takdirde iki yana doğru uzuyor ve kısalıyor. Burada amaç, RSI (Repetitive Stres Injury- bilgisayar, gitar, bıçak ve benzeri aletlerin aşırı kullanımı sonucu oluşan bilekle ilgili rahatsızlık) hastalığı riskini azaltmak için yazma açınızı değiştirmektir. Klavyenin içindeki motor klavyenin ayrılmasını düzenliyor. Her iki tarafa doğru 3,5 santimetre uzaklaşıyor ve yaklaşık 6 derece eğiliyor. Ayrıca bu değişikliğin sıklığını siz kendiniz ayarlayabiliyorsunuz.

Klavyenin her değişiminin 2 saniye sürdüğünü söyleyen uzmanlar, uzun süreli kullanımda klavyenin çok rahat olduğunu açıkladılar. Ancak, motorun gürültülü olması, klavyenin yüksekliği ve tuşların biraz sert olması yeni klavyenin olumsuz özellikleri arasında gösteriliyor. Şirket halen bu problemleri düzeltecek bir model üzerinde çalışıyor.

Yorumlar 1 yorum