BIST 1.428
DOLAR 8,28
EURO 10,00
ALTIN 483,13
HABER /  DÜNYA

Rusya’dan ABD’ye nota! Düşmanca eylem

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rus milletvekili İnga Yumaşeva’nın ABD’de Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından sorgulanmasını “düşmanca eylem” olarak nitelendirerek ABD'ye protesto notası verdi.

Abone ol

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rus milletvekili İnga Yumaşeva’nın ABD’de Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından sorgulanmasını “düşmanca eylem” olarak nitelendirerek ABD'ye protesto notası verdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Yumaşeva’nın New York Havalimanı'nda gözaltına alındığı ve FBI yetkilileri tarafından sorguya çekildiği belirtildi.

Yumaşeva’nın, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’da ABD Kongresi ile ilişkileri koordine etmekle görevli olduğunun anımsatıldığı açıklamada, “ABD yönetiminin adımları nedeniyle protesto notası verdik. Söz konusu adım, Rusya-ABD ilişkilerini daha da bozma amacı taşıyan, Rusya ve temsilcilerine yönelik bir başka düşmanca eylemdir” ifadesi kullanıldı.

Bu tür bir politika sağgörüsüz ve tehlikelidir

Açıklamada, söz konusu eylem nedeniyle Moskova’nın “derin bir öfke” duyduğuna işaret edilerek “Washington’da karar alanlar, Rusya ile ilişkilerin sistematik bir şekilde kötüleştirilmesinin nasıl sonuçlanabileceğini düşünmelidir. Bu tür bir politika sağgörüsüz ve tehlikelidir” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan, Rusya Federal Meclisi Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin de söz konusu olayı "provokasyon" olarak nitelendirerek "ABD'nin adımı, uluslararası sorumlulukların bir başka ihlalidir" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya'nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov, yaptığı açıklamada, “Fort Ross Diyalog Forumu”na katılmak üzere ABD’ye giden Yumaşeva’nın New York Havalimanı'nda gözaltına alınarak FBI tarafından sorguya çekildiğini söylemişti

ÖNCEKİ HABERLER
7 Ekim evde bakım parası yatan iller 2 il listede
Anneler Günü için süper fırsatlar!
Mansur Yavaş’tan öğrencilere müjde! Ücretsiz olacak
Yiğit Bulut'un Devlet Bahçeli paylaşımları MHP'yi kızdırdı! Sarhoş ayyaş
Şenol Güneş: Abdullah Avcı kötü giderse sorumluluğu ben alırım
Ünal Karaman: Ağır şartlara rağmen mücadele eden oyuncularımız vardı
Türkiye'den Beyaz Saray'ın operasyon açıklamasına ilk tepki
Fatih Terim operasyon için düğmeye bastı! 5 ismin biletini kesti
Fatih’te iki katlı metruk bina alev alev yandı
Fenerbahçe Beko 2'de 2 yaptı
Yorumlar