BIST 2.857
DOLAR 17,96
EURO 18,24
ALTIN 1.028,10
HABER /  EKONOMİ

Rusya doğalgazı keserse Türkiye'nin C planı hazır!

Rusya'nın doğalgazı kesmesi ihtimaline karşılık Katar ve Azerbaycan'la mutabakat imzalayan Türkiye şimdi de Kuzey Irak doğalgazını ithal etmeye hazırlanıyor.

Abone ol

Gün geçtikçe büyüyen Türkiye-Rusya uçak krizinin ardından Rusya'nın doğalgazı kesmesi ihtimaline karşılık Türkiye'nin alternatif gaz arayışı çabaları sürüyor.

Katar doğalgazının sıvılaştırılmış halde (LNG) gemilerle, Azerbaycan doğalgazının da TANAP boru hattı üzerinden Türkiye'ye getirilmesi konusunda mutabakat sağlandı.

Milliyet'in haberine göre, Türkiye şimdi de C planı olarak Kuzey Irak doğalgazını devreye almaya hazırlanıyor. Bu kapsamda, Kuzey Irak doğalgazını Türkiye'ye getirecek Şırnak Doğalgaz Boru Hattı'nın ihalesi yılbaşına kadar yapılacak.

 1 HAFTA İÇİNDE İHALEYE ÇIKARILACAK

Türkiye, Rus gazına bağımlılığı azaltmak için alternatif kaynaklar ararken, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ), Kuzey Irak gazını ulusal şebekeye aktaracak Şırnak Doğalgaz Boru Hattı'nın bir hafta içerisinde ihaleye çıkarılması bekleniyor.

 185 KM UZUNLUĞUNDA, 40 İNÇ GENİŞLİĞİNDE

İhaleye çıkarılacak Şırnak Doğalgaz Boru Hattı, 185 kilometre uzunluğunda ve 40 inç genişliğinde olacak. Hat, Mardin'in 35'inci kilometresinden başlayarak Silopi sınırında sona erecek.

Kuzey Irak gazını Türkiye'nin ulusal şebekesine bağlayacak söz konusu hat, özellikle Diyarbakır ve Mardin'in doğalgaz ihtiyacının daha güvenli bir şekilde karşılanmasını sağlayacak.

TÜRKİYE'NİN 50 YILLIK İHTİYACINI KARŞILAR

Kuzey Irak bölgesinde faaliyet gösteren Genel Energy şirketinin Başkanı Tony Hayward, bölgede 5 trilyon metreküplük önemli doğalgaz rezervi olduğunu ve bu miktarın Türkiye'nin 50 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayabileceğini açıklamıştı. Hayward ayrıca bu bölgeden ilk gazın 2-3 yıl içerisinde Türkiye'ye getirileceğini belirterek, ilk etaptaki kapasitenin 10 milyar metreküp olacağını, 2020'lerin başında ise bu rakamın 20 milyar metreküpe çıkarılacağını ifade etmişti.

 A PLANI: KATAR DOĞALGAZI GEMİYLE GELECEK

Türkiye alternatif gaz arayışında ilk olumlu yanıtı Katar'dan aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2 Aralık'ta Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Sani ile gaz tedarikini görüştü. Görüşmenin ardından BOTAŞ ile Kadar Petrol arasında doğalgaz alanında işbirliğine dair mutabakat zaptı imzalandı. Mutabakat zaptı, daha önce dönemlik anlaşmalarla bu ülkeden yapılan LNG ithalatına uzun vadeli bir perspektif kazandıracak. Taraflar bu çerçevede asıl anlaşmanın altyapısını oluşturmak için hazırlığa başladı. Katar'dan LNG ithalatının miktar ve vadesinin de yer alacağı asıl anlaşma en kısa sürede imzalanacak.B PLANI: TANAP PROJESİ HIZLANDIRILACAK

Türkiye'nin doğalgaz tedarikinde B planı olarak ortaya çıkan TANAP Boru Hattı'nın inşaat süreci hızlandırılacak.

Bu amaçla Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, cuma günü biraraya geldi ve bu konuda mutabakata varıldı. Güney Gaz Koridoru'nun önemli parçası Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nde (TANAP) ise yaklaşık 1.8 milyon ton çelik boru kullanılacak.

Yaklaşık 9-10 milyar dolara mal olması ve 2018'den önce tamamlanması öngörülen projenin, 1350 kilometresi için 56 inç, kalan 450 kilometresi için 48 inç çapında boru kullanılacak

ÖNCEKİ HABERLER
Tansiyon yükseldi! Bir ilçede daha sokağa çıkmak yasak
Tansiyon yükseldi! Bir ilçede daha sokağa çıkmak yasak
Ankara ile Bağdat hattında Musul gerginliği
Ankara ile Bağdat hattında Musul gerginliği
Bursa'da deprem! İşte depremin şiddeti
Bursa'da deprem! İşte depremin şiddeti
Cezaevindeki kabadayı kavgasına tutuklama!
Cezaevindeki kabadayı kavgasına tutuklama!
Polis memurunu camide şehit etmişler!
Polis memurunu camide şehit etmişler!
Sur'da'daki PKK operasyonu sürüyor!
Sur'da'daki PKK operasyonu sürüyor!
Petrol platformunda yangın: 32 ölü
Petrol platformunda yangın: 32 ölü
Şehit Karakuşoğlu'nun evinde yas var!
Şehit Karakuşoğlu'nun evinde yas var!
Sayısal Loto çekiliş sonuçları 5 Aralık
Sayısal Loto çekiliş sonuçları 5 Aralık
Şırnak'ta PKK sığınaklarına bomba yağdı
Şırnak'ta PKK sığınaklarına bomba yağdı