BIST 2.444
DOLAR 16,75
EURO 17,48
ALTIN 976,05
HABER /  GÜNCEL

Rusya doğalgazı keserse Türkiye ne yapacak?

RUSYA doğalgazı kesecek mi sorusunun cevabı GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan'dan geldi. Arslan, Türkiye'nin Rusya'nın doğalgazda ikinci en büyük ihracat pazarı olduğunu belirtti.

Abone ol

TÜRKİYE Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği Derneği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan, Rusya'nın Türkiye'ye gaz akışını tamamen kesemeyeceğini belirterek, tam aksine iki ülke ilişkilerinde hızlı bir "normalleşme" beklediğini söyledi.

Arslan, Enerji Gazetecileri ve Medya Derneği (EGAD) yöneticileriyle görüşmesinde, yaptığı teknik sunumun ardından gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

"ALMANYA'DAN SONRA RUSYA'NIN EN BÜYÜK İHRACAT PAZARI TÜRKİYE"

Arslan, Rusya'nın İkinci Dünya Savaşı'nda dahi gaz akışını hiçbir zaman durdurtmadığına dikkati çekerek, "Gaz akışının kesilme ihtimalinin önünde ciddi engeller var. Türkiye Almanya'dan sonra Rusya'nın en büyük doğalgaz ihracat pazarı. Rusya gaz akışını keserek kendisinin güvenilir bir tedarikçi olma imajını zedeleyemez. Ayrıca Türkiye'nin enerji ihtiyacı sürekli arttıyor ve büyüyen bir piyasa konumunda bulunuyor. Rusya, doğalgaz üssü olmaya aday bir ülke konumundaki Türkiye'de en büyük oyunculardan birisi olma ihtimalini de göz ardı edemez. Bütün bu nedenlerden dolayı Rus gazı kesilmez. Hatta karşılıklı ticari yararlar açısından Türk-Rus ilişkilerinde hızlı bir normalleşme bekliyorum" değerlendirmesinde bulundu.

"OLASI SIKINTIYI YÜZER LNG ÇÖZER"

Rusya ile belirli sebeplerden kaynaklanacak olası doğalgaz sıkıntısında, Türkiye'de konut ve sanayide herhangi bir sorun yaşanmayacağını belirten Arslan, elektrik tüketiminin pik yaptığı saatlerdeyse sorunun sektördeki dağıtıcılar tarafından yönetilebileceğini anlattı. Arslan, doğalgaz ve elektrik dağıtımcısı şirketlerinde kriz anlarına yönelik eylem planları bulunduğunu ve bu doğrultuda enerji sıkıntısının belirli bir döngü çerçevesinde dengelenebildiğini vurgulayan Arslan, şöyle devam etti:

"Rusya krizi alternatif kaynakları hızla devreye almamız gereğini ortaya koymuştur. Bu anlamda, alternatif doğalgaz temini konusunda Irak ve İsrail başta olmak üzere, Türkmenistan doğalgazının da en kısa sürede Türkiye'ye ulaştırılması gerekiyor. Irak ve İsrail gazı ortalama 2 yıl içerisinde Türkiye'ye getirilebilir. Bu alternatifler dışındaysa olası sıkıntıda en hızlı çözüm, yüzer LNG gemileridir. İki LNG gemisi, günlük 100 milyon metreküp Rus gazı akışı tümüyle kesilse bile en çok bir ay içinde limanlarımıza yanaşarak ihtiyacı karşılayabilir."

GAZBİR Başkanı Arslan, petrol fiyatlarının düşük seyretmesi nedeniyle şu anda LNG fiyatlarının da son derece cazip bir düzey sergilediğini belirterek, yine de boru gazının LNG ile ikame edilmesinin yüzde 10 gibi daha pahalı bir maliyeti olduğunu bildirdi.  

SEKTÖRDEKİ YATIRIM İHTİYACI

Türkiye'nin doğalgaz depolama kapasitesine değinen Arslan, bugünkü şartlarda doğalgaz ithalatı serbest bırakılmadan özel sektörün bu alanda yatırım yapmayacağını, kamunun da bu konuda elindeki inisiyatifin gereğini yerine getirmeye çalıştığını belirtti.

Beş yıl içinde ülke genelinde 11,2 milyon olan sayaçlı kullanıcıya yılda bir milyon yeni abone eklemeyi hedeflediklerini ifade eden Arslan, "Bunu sağlayabilmek için doğalgaz dağıtım sektörünün önümüzdeki 5 yıl içerisinde her yıl en az 1 milyar dolar seviyesinde yatırım yapması gerekiyor" dedi.

Arslan, yenilenebilir enerji kaynaklarının daha çok devreye girmesiyle çevrim santrallerinde gaz kullanımının azalmaya başladığını ve buradaki yaklaşık 4 milyar metreküplük azalmadan dolayı bu yıl sonunda toplam 1 milyar dolarlık tasarruf sağlayacağını bildirdi. 

Arslan, bu yıl 51 milyar metreküp olarak öngörülen Türkiye'nin doğalgaz tüketimininse yıl sonunda 47,8 milyar metreküpte kalacağını sözlerine ekledi. Türkiye'nin geçen yılki doğalgaz tüketimi 48 milyar metreküp olmuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Mardin'de bombalı saldırı! Yaralı askerler var!
Mardin'de bombalı saldırı! Yaralı askerler var!
Bakan'dan ilginç sağlıkta katkı payı açıklaması!
Bakan'dan ilginç sağlıkta katkı payı açıklaması!
MHP'den Ayasofya teklifi!
MHP'den Ayasofya teklifi!
ABD İncirlik'teki F-15'leri geri çekiyor!
ABD İncirlik'teki F-15'leri geri çekiyor!
PEN'den Türkiye'ye internet özgürlüğü tepkisi!
PEN'den Türkiye'ye internet özgürlüğü tepkisi!
Merkel: Türkiye, AB için anahtar ülke
Merkel: Türkiye, AB için anahtar ülke
Dolar kuru ve altın fiyatları bugün kader günü!
Dolar kuru ve altın fiyatları bugün kader günü!
PKK yeni saldırılar için şimdi de bu yöntemi buldu
PKK yeni saldırılar için şimdi de bu yöntemi buldu
Rusya'dan tehdit gibi mesaj! Türkiye'yle diyalog yok
Rusya'dan tehdit gibi mesaj! Türkiye'yle diyalog yok
Janet Yellen kimdir Fed başkanı Yahudi mi?
Janet Yellen kimdir Fed başkanı Yahudi mi?