BIST 9.814
DOLAR 32,34
EURO 34,45
ALTIN 2.434,95
HABER /  DÜNYA

Rusya 50'den fazla savaş gemisiyle...

Suriye'deki iç savaşa fiili olarak dahil olan Rusya, Hazar Denizi'nde askeri tatbikata başladı.

Abone ol

Suriye savaşında sahaya inen Rusya'dan rakiplerine gözdağı gibi tatbikat. Esad'ın çağrısı ile bu ülkeye askeri yığınak yapan Rusya, Batı dünyasına "bölgede varım" diyor.

Suriye'de IŞİD mevzilerini Hazar denizi üzerindeki savaş gemilerinden fırlattığı seyir füzeleriyle vuran Rusya, bu kez de Hazar denizinde dev bir tatbikata başladı.

SAVAŞ HAZIRLIĞI, SALDIRI VE SAVUNMA TAKTİKLERİ DENENDİ

Hazar'da tatbikat yapıyor. Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, tatbikata Hazar'daki Rus filosuna bağlı 50'den fazla geminin katıldığı açıklandı.

"Tataristan" ve "Dağıstan" füze gemileri ile küçük çaplı füze ve toplara sahip "Grad Sviyajsk", "Ugliç", "Volgodonsk", "Mahaçkale" ve "Astrahan" gemilerinin de yer aldığı kaydedildi. 

Savaş hazırlığı, düşman gemilerine saldırı ve savunma taktiklerinin denendiği belirtildi. 

İSTANBUL BOĞAZINDA RUS VE TÜRK SAVAŞ GEMİLERİ

Rus ve Türk savaş gemileri İstanbul Boğazı'ndan aynı dakikalarda geçiş yaptılar. İstanbul Boğazı'ndan bu sabah Rus savaş gemisi geçiş yaptı. LST Korolev adlı gemi, saat 08.30 sıralarında Karadeniz'e doğru ilerlerken görüntülendi. Aynı dakikalarda ise Türk savaş gemisi Göksu, Boğaz'da kameralara yansıdı. Göksu ise Marmara'ya doğru yol aldı.

NATO'DAN DOĞU AKDENİZ'DE DENİZ EĞİTİMİ

NATO üyesi ülkelerin deniz kuvvetleri arasındaki iş birliğini geliştirmek amacıyla Doğu Akdeniz'de eğitim düzenlendi. 

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Kıbrıs Adası güneyinde NATO Daimi Deniz Görev Grubu-1 unsurlarının katılımıyla müşterek deniz eğitimleri gerçekleştirildi.

Eğitimlere, NATO'nun "Etkin Çaba Harekatı"na katılan Kanada Deniz Kuvvetlerine ait HMCS Winnipeg fırkateyni ve İspanya Deniz Kuvvetlerine bağlı SPS Blas de Lezo fırkateyniyle "Akdeniz Kalkanı Harekatı"nda görevli Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait TCG Gökçeada fırkateyni ve TCG Atak hücumbotu katıldı.

Kıbrıs Adası'nın güneyinde 28 Kasım'da yapılan deniz eğitimlerinde, Doğu Akdeniz'de ittifak dayanışması sergilendi, NATO üyesi deniz kuvvetleri unsurları arasındaki iş birliğinin ve karşılıklı çalışabilirliğin geliştirilmesine katkı sağlandı.