HABER /  POLİTİKA

DSP'ye tanıdık genel başkan adayı

Zeki Sezer, 13 Aralık'ta yapılacak DSP Olağanüstü Kurultayı'nda tekrar Genel Başkan adayı olduğunu açıkladı.

Zeki Sezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Türkiye'de siyasetin kutuplaştırıldığını, köken ve inanç siyaseti haline dönüştüğünü oysa evrensel değerlere ve insan haklarına dayalı, sosyal adalet ve toplumun refahını hedefleyen, bütünleştirici ve birleştirici bir siyaset yapısına ihtiyaç olduğunu" söyledi.

Sezer, ekonomide Türkiye'nin üretimden uzaklaştığını ve sosyal adaletsizliğin arttığını savundu.

Dış politikada Türkiye'nin ateş çemberine sokulmaya çalışıldığını anlatan Sezer, bunun bölgeye ve Türk toplumuna yarar getirecek bir durum olmadığını vurguladı.

Sezer, Cumhuriyetin değerleri ve yaşam biçiminin tehdit altında olduğunu belirterek, şöyle devam etti: 

"Türkiye'de siyaset kutuplaştırıcı bir yapıya dönüştüğü için muhalefet de etkisizleşti. Ecevit ve DSP'nin iktidardan uzaklaştırılması ülkeyi bugünkü noktaya getirdi. Dolayısıyla tekrar bütünleştirici, toplumun huzur ve refahını kapsayıcı bir siyasete yani DSP'ye ihtiyaç var.

1985'te Ecevit'in yazdığı DSP programının özüne uygun ama bugünün ihtiyaç ve gerçeklerini de gözeten bir siyasete, yani DSP'ye ihtiyaç var. Bu aşamada toplum kesimlerinden, partililerimizden, tabanımızdan ve örgütümüzden gelen yoğun talep üzerine DSP Genel Başkanlığına adayım.

Genel Başkanlığa aday olmak için beni arayan, teşvik eden delege ve partililerimize güveniyorum. Genel Başkanlığa tekrar seçilirsem partimizi, bütünleştirici ve kapsayıcı bir örgütsel çalışma ile yeniden hak ettiği yerlere el birliği ile çıkaracağımıza içtenlikle inanıyorum."  

Mevcut Genel Başkanı Masum Türker tüzükteki yetkisine dayanarak 13 Aralık 2015'te DSP Olağanüstü Kurultayı'nı toplama kararı almıştı. Türker, kurultayda aday olmayacağını açıklamıştı. 

Zeki Sezer, 2009 yılında DSP Genel Başkanı görevinden ayrılmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
AÖF sınav yeri giriş belgesi alma sistemi
Microsoft fena vurdu Ekim ayının lideri oldu
O ülke fena sallandı 7,2 büyüklüğünde deprem!
Seçimden sonra ilk anket sonucu
Musul'daki Türk askerleri için endişe veren gelişme
Aleyna Tilki başını kapatınca Sefa Doğanay fena dalga geçti
Yorumlar