BIST 4.963
DOLAR 18,63
EURO 19,63
ALTIN 1.077,07
HABER /  MEDYA

Rus TV ekibine Türkiye'den şok tavır!

Rusya'dan Türkiye'ye Putin'in kimsenin inanmadığı iddiaları için çekimler yaptığı iddia edilen Rus televizyon ekibinin Türkiye'den sınırdışı edildiği açıklandı.

Abone ol

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’de çekim yapan Rus devlet televizyon kanalı “Rossiya-1” ekibinin gözaltına alınarak sınır dışı edildiklerini duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Basın ve Enformasyon Dairesi tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“7 Aralık tarihinde Rossiya-1 televizyon kanalı ekibinin Türkiye’nin Hatay ilinde tutuklandığını öğrendik. Karakola sevk edilen çekim ekibine polis, Türkiye’deki çalışma kurallarını ihlal ettikleri için sınır dışı edileceklerini söylemiş. Türkiye’deki Büyükelçiliğimiz olaya müdahale etmesine rağmen, Türk makamlarından ihlalin ne olduğu konusunda bilgi alınamadı.”

RUSYA'DAN ÇİRKİN İDDİA

Açıklamada, Ankara’nın, “Suriye sınır bölgesinde gerçekleştirilen yasadışı birtakım olayların görüntülenmesinden korktuğu” da ileri sürüldü. Sınırdışı kararı “yasadışı ve kabul edilemez” diye nitelendi ve “Türkiye’de son dönemde yerli ve yabancı basına uygulanan baskıyı dikkate aldığımızda böyle bir davranış normal” ifadesi kullanıldı.

Rusya Dışişleri geleneğine göre bir başka ülkede gerçekleşen vakalar konusunda resmi açıklamada “kabul edilemez” ifadesi kullanılırsa, Moskova genelde bu vakalara karşı misillemede bulunuyor.