HABER /  DÜNYA

Ruhani'den nükleer resti: Üçüncü adımı açıklayacağız

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer anlaşma kapsamında verilen taahhütlerini yerine getirmeme kararının üçüncü adımını yarına kadar başlatacaklarını duyurdu.

İran, ABD'nin anlaşmadan çekilmesinden bu yana iki aşamada bazı taahhütlerini yerine getirmeyeceğini açıklamıştı.

"Çok önemli şeyler olacak"

İran, 1 Temmuz'da zenginleştirilmiş uranyum stoklarını anlaşmada belirtilen limit olan 300 kilogramın üzerine çıkarmış ve bir hafta sonra da uranyum zenginleştirme oranıyla ilgili yine anlaşmada belirlenen üst sınır olan yüzde 3,67'yi aştığını bildirmişti. Ruhani, bugün yaptığı konuşmada atılacak üçüncü adımın ne olacağına dair herhangi bir ayrıntı vermemekle birlikte "Çok şaşırtıcı değilmiş gibi görünebilir ancak… çok önemli şeyler olacak" açıklamasını yaptı.

"Etkileri de çok büyük olacak"

Ruhani, "Bu adım, attığımız en önemli adım olacak ve etkileri de çok büyük olacak. İnşallah, bu adımla birlikte Atom Enerjisi Ajansı da süreçleri hızlandıracak" dedi. Ruhani, atılacak üçüncü adımın "bugün ya da yarın" açıklanacağını belirtti.

Görüşmelerden sonuç alınmış değil

ABD'nin İran'la yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından İngiltere, Fransa ve Almanya yeni bir diplomatik süreç başlattı. Fransa önderliğinde yürütülen bu diplomatik süreçte İran'ın anlaşmaya sadık kalması karşılığında ABD'nin uygulamaya soktuğu yaptırımları hafifletmesi öngörülüyor. Ancak görüşmelerden şu ana kadar sonuç alınmış değil. İran da görüşmelerin sonuçsuz kaldığı gerekçesiyle Temmuz ayı başından bu yana anlaşmada tanımlanan yükümlülüklerini ihlal eden yeni adımlar atıyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Sivas Kongresi liderleri bir araya getirdi! Beraber tiyatro izlediler İşte çok çarpıcı o kareler Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Kanada'ya Suriyeli alınacak haberi sonrası valiliğe akın ettiler
Yeni gelişme...Kartal'da çöken bina! 16 memur şüpheli... Savcılık soruşturma izni istedi
ÖSYM ek yerleştirme son gün ne zaman 2019 ek yerleştirme kılavuzu
Fenerbahçe ısrarla istemişti! Kolarov imzayı attı
YDS 2019 sınav giriş belgesi çıkarma ekranı TC ile giriş saat kaçta?
Ankara-İstanbul hızlı tren biletleri 2020 zam mı geldi?
Yorumlar 1 yorum