BIST 2.444
DOLAR 16,75
EURO 17,48
ALTIN 976,05
HABER /  GÜNCEL

Reza Zarrab bir otelin suitinde kalıyor olabilir!

ABD'li eski federal savcı Prof. Daniel Richman, Reza Zarrab davasıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Richman, cezaevi kayıtlarında 'tahliye edidi' gözüken Reza Zarrab'ın bir otelin suitinde federal gözetim altında olabileceğini söyledi.

Abone ol

REZA Zarrab davasında kritik gün gelip çattı, kafalardaki sorularda o sorulara cevap arayanların sayısı da arttı. Zarrab itirafçı mı oldu? Dava nereye gider? Zarrab cezaevinde mi çıktı mı? Cezaevinden çıktı ise nerede?

Akıllardaki Reza Zarrab sorularıyla ilgili ABD'li eski federal savcı Prof. Dr. Daniel Richman'dan ilginç açıklamalar geldi. Habertürk'e konuşan Richman, Reza Zarrab'ın nerede olduğu, tanık mı sanık mı olduğu, yeni bir kimliğe mi büründüğü, estetik ameliyat mı olduğu konularında ilginç cevaplar verdi. İşte o röportajın ilgili bölümleri:

JÜRİNİN KARŞISINA ÇIKMAZSA...

- Zarrab bir süredir duruşmalara katılmıyor. Jürili ilk duruşmaya da katılmazsa ne anlama gelir? İtirafçı oldu mu demek?

Eğer o gün jürinin karşısına çıkmazsa kesinlikle artık sanık ya da tanık değil demektir, nokta. Oraya gitmeden yargılanamazsınız. Üç ihtimal ortaya çıkar. Birincisi: Suçunu kabul etti ve hükümetle işbirliği yapıyor. İkincisi: Henüz suçunu kabul etmedi, hükümetle işbirliği yapmıyor. Fakat pazarlıklar sürüyor ve mahkeme kararıyla sanık sandalyesinden kaldırıldı.

- Bu nasıl oluyor?

Yargıca gidersiniz ve dersiniz ki “Bak bu adam henüz suçunu kabul etmedi ama edecek. Davaya onunla başlamak mantıksız, aksi takdirde davanın ortasında onu çıkarmak zorunda kalacağız. Neden onsuz başlamıyoruz?” Karar yargıca bağlı. Üçüncü olasılık: Yine suçunu kabul etmedi, etmeye hazırlanıyor. Ama tamamen bilmediğimiz bir nedenle yargıcı Zarrab’ı davadan ayırmak için ikna etmiş olabilirler.

İTİRAFÇI OLURSA CEZA ALMAYACAK MI?

- Amerikan basını Zarrab’ın itirafçı olduğunu iddia etti. Doğruysa ceza almaması mümkün mü?

Hükümetle işbirliği yapan, bazı kişiler aleyhine tanıklık yapan isimlerin normalden çok daha az ceza alabildiği kesinlikle doğru. Az mı ceza alacak yoksa hiç mi ceza almayacak, yargıç karar verecek.

ZARRAB SERBEST KALMIŞ OLABİLİR Mİ?

- Serbest kalması mümkün mü?

Tabii bir sanık yargı süreci öncesi hapiste yatmışsa, hükümetle işbirliği yapar ve suçunu kabul ederse alacağı ceza bunun yerine sayılabilir. Şiddet içermeyen beyaz yaka davalarında hükümetle işbirliği yapanların hapis cezası almama şansı artıyor.

TEK SANIK HAKAN ATİLLA MI?

- Yargıç Berman’ın jüri seçimi için çıkardığı erteleme kararında sanık kısmında Zarrab’ın adı yok. Bu, mahkeme salonunda sanık olarak sadece Hakan Atilla mı olacak demek?

Evet. Bu, davanın sadece sanık Hakan Atilla aleyhine yürütüleceğinin çok iyi bir göstergesi.

- ABD’de artık “Zarrab davası” denilmiyor. Bu da önemli bir işaret sanırım.

Evet.

‘ZARRAB BİR OTEL SÜİTİNDE OLABİLİR’

- Hapishane kayıtlarına göre Zarrab serbest. Yetkililer “federal gözetim altında” demekle yetiniyor. Gözaltı illa hapishanede mi olmak zorunda? Yoksa bir otel süitinde ajanlarla kalmak da gözaltı mı?

Son söylediğiniz gayet ihtimal dahilinde. İstisnai durumlarda, hükümetle önemli işbirliği içerisine giren sanıklar, federal gözetim altında serbest bırakıldı. Böyle durumlarda FBI kişinin sorumluluğunu devralıyor ve onu başka bir yere götürüyor.

YÜZÜ DEĞİŞTİRİLDİ Mİ, YENİ BİR KİMLİK Mİ VERİLDİ?

- Bir başka senaryo da Zarrab’ın yeni bir yüz ve kimlikle serbest bırakılması...

Tanık Koruma Programı’nı duymuşsunuzdur. Risk altında olan ve hükümetle işbirliği yapan kişiler programa dahil edilebiliyor. Eğer sanık hapishanedeyse, nakil edilebilecekleri özel yerler var. Eğer serbest bırakılmışsa yerleri değiştiriliyor ve yeni bir kimlik veriliyor. Ama öyle estetik falan yapmaya pek gerek kalmıyor çünkü burası büyük bir ülke, birini saklamak çok kolay.

TANIK KORUMA PROGRAMINA ALINDI MI?

- Peki Zarrab bu profile uyuyor mu?

Anladığımız kadarıyla hapishaneden salınmış ve FBI gözetimi altında. Bu da şu demek: Henüz Tanık Koruma Programı’na alınmamış. Çünkü bu programı Kolluk Kuvveti Hizmeti (US Marshals Service) yürütüyor. Belki bu program kapsamına alınacaktır ama süreç çok uzun. Psikolojik testler yapılıyor, pek çok hazırlık var. Kolay bir iş değil.

TANIK KORUKAYA ALINIRSA NE OLACAK?

- Zarrab koruma programına alınır mı? ABD için o kadar önemli biri mi?

Programa alınabilmeniz için önemli olmanıza gerek yok, tehlikede olmanız gerek. Programın çok fazla kuralı var ve pek çok kişi memnun değil. Mesela ailenizle iletişime geçemiyorsunuz, savcı bile nerede olduğunuzu bilmiyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Mehmet Günsür'ün eşi kimdir Katerina Mongio nereli?
Mehmet Günsür'ün eşi kimdir Katerina Mongio nereli?
Referanduma suikast tuzağı! İşte hedefteki parti
Referanduma suikast tuzağı! İşte hedefteki parti
Zarrab konuşursa! New York Times'ın Erdoğan iddiası
Zarrab konuşursa! New York Times'ın Erdoğan iddiası
Reza Zarrab davasıyla ilgili bomba iddialar!
Reza Zarrab davasıyla ilgili bomba iddialar!
Siyah Beyaz Aşk 7.yeni bölüm son bölümde neler oldu?
Siyah Beyaz Aşk 7.yeni bölüm son bölümde neler oldu?
Taksim'de metruk bina yangın çıktı
Taksim'de metruk bina yangın çıktı
Oğlunu kurtarmak için girdiği evde yanarak can verdi!
Oğlunu kurtarmak için girdiği evde yanarak can verdi!
Minibüse binip 'canlı bombayım' deyince ortalık karıştı
Minibüse binip 'canlı bombayım' deyince ortalık karıştı
Dolunay 22.bölüm fragmanı son bölümde neler oldu?
Dolunay 22.bölüm fragmanı son bölümde neler oldu?
Karadeniz'de PKK'lı teröristlerin ilginç telsiz konuşmaları
Karadeniz'de PKK'lı teröristlerin ilginç telsiz konuşmaları