BIST 1.445
DOLAR 8,30
EURO 10,12
ALTIN 489,01
HABER /  SAĞLIK

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Mart ayında çok büyük bir hata yaptık

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vaka sayılarındaki artışlara yönelik yaptığı değerlendirmede "Mart ayında çok büyük bir hata yaptık ve bedelini çok sayıda ölümle ödedik. Yeni önlemler alınmalı, kısıtlamalar gelmeli derken biz tam tersini yaptık" dedi. Hacettepe'nin dolu olduğunu söyleyen Ceyhan, "Bir tane bile hasta alacak yerimiz yok." ifadelerini kullandı.

Abone ol

Prof. Dr. Ceyhan katıldığı bir televizyon programında, koronavirüsle mücadelede aşılamanın önemine dikkat çekti ve "Aşının etkisini, toplumun yüzde 70'i aşılandığında görüyoruz. Yüzde 80'e ulaşan ülkeler var. Bakanlığın sürekli tek doz aşıdan bahsetmesi son derece olumsuz bir tablo yaratıyor" diye konuştu.

Ceyhan, "İnsanlarda tek doz aşı dendiğine göre bir koruyucu özelliği vardır gibi bir algı oluşuyor. Hiç böyle bir şey yok. Ancak yüzde 20-25 koruyabiliyor. Bizim için önemli olan iki doz aşısını yaptırmış insan sayısı ve toplumdaki oranı. Henüz daha yüzde 10'unda bile değiliz" ifadelerini kullandı.

"Bir tane bile hasta alacak yerimiz yok"

Prof. Dr. Ceyhan, daha önceki dönemlere kıyasla daha ciddi bir durumla karşı karşıya olunduğunu belirtti ve şunları ifade etti:

"Tek silahımız devletin alması gereken önlemler ve bireysel önlemler. Devletin alması gereken önlemlerin geçtiğimiz ilkbahar ile kıyaslarsanız şu andaki önlemleri ne kadar hafif olduğunu, ne kadar vaka sayısını önlemede yetersiz olduğunu görürsünüz zaten. Bizim yetişkin hastanelerinde ölüm oranlarının daha düşük gibi düşünüyorsunuz. Örneğin çocuklarda, benim çalıştığım hastane Hacettepe'de tamamen doluyuz. Kovid yatakları da dolu, yoğun bakım yatakları da dolu, bir tane bile hasta alacak yerimiz yok. Daha önceki iki artış dönemine göre şimdi daha ciddi bir sorunla karşı karşıyayız."

"Bu yolla salgınla nasıl başa çıkacaktık?"

Ceyhan, koronavirüs ile mücadelede eksik yönlere dikkat çekti ve "Mart ayında çok büyük bir hata yaptık ve bedelini çok sayıda ölümle ödedik. Mart ayında 5 bin 10 binlere çıktığı zaman günlük vaka sayısı, ben şunu bekliyordum; yeni önlemler alınmalı, kısıtlamalar gelmeli derken biz tam tersini yaptık. Okulları açtık, yasakları kaldırdık. Bu yolla salgınla nasıl başa çıkacaktık? Bunu 60 bini geçen vaka sayıları ile işte 300'ün üzerindeki ölüm sayıları ile ödüyoruz" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Yarın kargolar açık mı 23 Nisan kargo çalışma saatleri
İrlanda'da BioNTech aşısında kritik gün! Süre uzayacak mı?
Honda'nın ilk hibrit SUV'u yeni HR-V e:HEV yıl sonunda Avrupa'da satışa çıkacak
Samsun'da toplu iftara baskın! 14 bin 620 TL ceza kesildi
Süper Lig'de 37. hafta heyecanı başlıyor
Mircea Lucescu'dan Avrupa Süper Ligi projesine sert tepki
Türkiye'deki kripto para depremine hukukçular ne dedi?
Emre Belözoğlu'ndan yerli kaleci hamlesi! Nurullah Aslan'ı gözüne kestirdi
Türkiye F-35 programından çıkarıldı Selçuk Bayraktar'dan Türkiye için daha hayırlı oldu açıklaması
Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in havalimanından ayrılırken fotoğrafı
Yorumlar 58 yorum