BIST 1.441
DOLAR 8,45
EURO 10,26
ALTIN 499,67
HABER /  SAĞLIK

Prof. Dr. Faruk Aydın tam kapanmada ısrarcı! Korkutan yoğun bakım açıklaması

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, "Salgınla mücadelede en etkin yöntem tam kapanmadır" dedi. Aydın, hastanelerdeki yoğun bakımların yüzde 66,5  dolulukta olduğunu söyledi ve "Hizmet verememe ihtimaline doğru gidiyoruz" dedi.

Abone ol

KTÜ Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, hastanelerde yoğun bakımların doluluk oranlarının arttığını belirterek vaka artışlarının devam etmesi halinde sağlık sisteminde zorluklar yaşanabileceğini söyledi.

Türkiye’deki vaka artışlarında mutant virüslerin önemli etkisi olduğunu belirten Prof. Dr. Faruk Aydın, “Geçen yıl kasım ve aralık aylarında yaşadığımız pikin bir benzerini yaşamaktayız ve sayılar daha da yüksek durumda. Bunun da 1 Mart’tan sonra kademeli normalleşmeye geçtiğimiz dönemde insanların önlemlere ve kurallara uymamasının çok etkili olduğunu düşünüyorum. Ayrıca mutant virüsün ülkemize ve Karadeniz’e hakim olduğunu görüyoruz.  Bu sayının çok hızlı artacağı endişemiz devam ediyor. 50 bin çok ciddi bir sayı. Bundan sonra aritmetik değil geometrik olarak katlanarak artabilecek duruma doğru ilerliyoruz. Mutlaka bazı özel önlem ve kısıtlamaların alınması gerekiyor” dedi.

'Tam kapanma tedbiri önemli'

Hastanelerde yoğun bakım oranlarının arttığını ve sağlık sisteminin işleyişinin zorlanmaya başladığını söyleyen Prof. Dr. Aydın şöyle konuştu;

“Biz çok başarılı geldiğimiz bir dönemden sonra normalleşme hareketleriyle başarımıza zarar getirdik. Zararın sebebi, virüs bulaşına neden önlemlere uymamamız. Bilim Kurulu muhtemelen bu sayıların düşürülmesi için ek tedbirler veya benzer başka önlemleri önerecektir. Tam kapanma da bunların içinde en önemli aslında kişisel görüşüm olarak da çok ihtiyaç duyulan bir önlemdir.

Hastanelerdeki yoğun bakımlarımız yüzde 66,5  dolulukta ve hizmet verememe ihtimaline doğru gidiyoruz. Bu sayı yüzde 65'in üzerindeki doluluk sağlık sistemlerinin bloke olmasına işaret eden bir ön bilgidir.

En azından yönetilebilir hasta sayıyla mücadele edebilir duruma gelmek için bu sayıları hızlıca düşürmemiz gerekiyor.”

Salgınla mücadelede en etkin yöntemin tam kapanma olduğunu kaydeden Prof. Dr. Aydın, “Pandemiyle mücadelede ana hatlar bellidir. Birisi kapanmadır. Yani kalabalık oluşturmama, bir araya gelmeme ve birbirine bulaştırmamadır. Tam kapanma esnasında insanları mekanlarda kapalı tuttuğunuz için de hastalara kolayca ulaşıp onların tedavisini yaparak başkalarına bulaştırmasını engellemekle pandemiyle mücadele başarısı sağlanabilir” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Malatya'da sahur saatleri 2021 Diyanet imsakiye tablosu
DEVA Partisi'nde kurucu isimler Arzu Kılıçlar ve Nevim Bilici istifa etti
19 yıl sonra çözülmüştü! Hande Çinkitaş cinayetinde baba ve üvey anneye tahliye kararı
Türkiye ve Libya'dan petrol ve doğal gazda iş birliğini geliştirme kararı
'100 bin TL ile 1 gün geçirmek' videosuyla davalık oldular! Kafalar'a hapis şoku
Elazığ sahur vakti 2021 Elazığ Ramazan iftar saatleri
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum Libya Yerel Yönetimler Bakanı Bedreddin El-Sadık El-Tumi'yi ağırladı
Düzce'de bal yiyen kadın baygın halde bulundu: Ölüme kadar götürüyor
Sahurda niyet ettikten sonra ezan okunmadan su içilir mi?
Mersin'de dilencilik yaptığı belirlenen kadının mal varlığı pes dedirtti
Yorumlar