BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  DÜNYA

Polonya Dışişleri Bakanı'ndan kritik zirve sonrası Türkiye vurgusu: Minnettarız

Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, Türk ve Rumen mevkidaşıyla yaptığı görüşmelerde, NATO'nun ortak savunma ve uluslararası güvenlik için çok önemli olduğunu kabul ettiklerini, Baltık'tan Karadeniz ve Akdeniz'e kadar bölgesel, güvenlik ve istikrara olan güçlü bağlılıklarını teyit ettiklerini belirtti. Üçlü iş birliğinin sadece siyasi değil, askeri boyuta da sahip olduğunu vurgulayan Rau, Türkiye'nin Polonya'daki ilgili NATO unsurlarını temsil ettiği için minnettar olduğunu vurguladı.

Abone ol

Rau, Türkiye-Polonya-Romanya Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nın ardından Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Romanya Dışişleri Bakanı Bogdan Aurescu ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde şahsen görüşmelerinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Rau, üç ülke arasındaki düzenli toplantıların, transatlantik topluluğun "geleneksel ve yeni tehditlerinin" NATO'nun rolü konusunda benzersiz bakış açısı sunduğunu söyledi.

Rau, mevkidaşlarıyla yaptığı bugün ve dünkü görüşmelerde, üç ülkenin güvenliğiyle ilgili bir dizi konuyu, özellikle NATO'nun mevcut zorluklara tepkisini ve bu konuda karşılıklı iş birliğini güçlendirmek için neler yapabileceklerini ele aldıklarını dile getirdi.

"NATO'yu en güçlü askeri ittifak yapan" birçok konuda sağlam duruşları konusunda hemfikir olmaktan memnuniyet duyduğunu aktaran Rau, şöyle devam etti:

"Bu çabayı transatlantik bağlarla korumaya ve güçlendirmeye devam edeceğimizi, NATO'nun omurgasını koruyacağımızı ve bunun ortak savunmamız, uluslararası güvenliğimiz için çok önemli olduğunu kabul ettik. Ayrıca Baltık'tan Karadeniz ile Akdeniz'e kadar bölgesel güvenlik ve istikrara olan güçlü bağlılığımızı teyit ettik. NATO'nun Doğu Planı hazırlığını sürdürmek ve geliştirmek için üç ülkemizin aynı güçlü konumu paylaşmasına sevindim."

"Ukrayna ve Kırım sınırındaki olağanüstü Rus askeri faaliyetleri, endişelere neden oluyor''

Rau, yalnız yüksek siyasi düzeyde değil, diplomatik temsilcilikler düzeyinde de iş birliğini daha pratik hale getirmek için çok çeşitli konuları da ele aldıklarını aktardı.

Üçlü iş birliğinin sadece siyasi değil, askeri boyuta da sahip olduğunu vurgulayan Rau, Türkiye'nin Polonya'daki ilgili NATO unsurlarını temsil ettiği için minnettar olduğunu vurguladı.

Gürcistan ve Ukrayna'nın da dahil olduğu 5'li toplantı

Polonya Dışişleri Bakanı Rau, toplantının hemen ardından NATO ortakları olan Gürcistan ve Ukrayna'nın katılımıyla yeniden toplanacaklarını bildirdi.

Gürcistan ve Ukrayna'nın NATO'nun bugün karşı karşıya kaldığı sorunların ön planında olduğunu belirten Rau, "Ukrayna ve Kırım sınırının yakınındaki olağanüstü Rus askeri faaliyetleri, endişelere neden oluyor." dedi.

Polonya Dışişleri Bakanı Rau, söz konusu beşli toplantıyı Ukrayna ve Gürcistan'a olan dayanışma ve desteği ifade etmek için yapacaklarının altını çizerek, NATO'nun bu iki ülke ile olan iş birliğini ve sürdürülebilirliğini güçlendirme konusunu ele alacaklarını ifade etti.

Rau, çok verimli geçen toplantılar ve çarşamba günü düşünce kuruluşlarının katılımıyla yaptıkları sanal toplantı için Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'na teşekkür etti.

ÖNCEKİ HABERLER
Fransa'da hareketli saatler! Polis memuru bıçakla yaralandı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Erdal Erzincan evli mi eşi Mercan Erzincan ve çocukları kimdir?
Danimarka'da yeni salgın gerilimi! 19 bin kaz ve ördek itlaf edilecek
23 Nisan'ın acı haberi! Şırnak'ta babası nehre atmıştı yürek yakan haber geldi
20 emekli general Macron'u uyardı iç savaş çıkar
Güneşin nefes kesen detayları! Binlerce fotoğraf üst üstte yerleştirildi
NASA 'Vay be' notuyla Muğla Akyaka'daki Azmak Deresini paylaştı
Erdal Erzincan kimdir aslen nereli Erdal Erzincan saz evi nerede?
Mesut Özil'den Down sendromlu çocuğa 23 Nisan sürprizi
Yorumlar 1 yorum