BIST 9.814
DOLAR 32,36
EURO 34,43
ALTIN 2.438,65
HABER /  GÜNCEL

Polis kılıktan kılığa girecek

Polis suçluları yakalamak için her kılığa girecek. Simitçi, şarapçı, çiçekçi, seyyar satıcı kılığında dolaşacaklar.

Abone ol

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün asayiş olaylarının önüne geçmek için kurduğu Güven Timleri ve Yıldırım Ekipleri, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde düzenlenen törenin ardından tüm Türkiye’de yeni görevlerine başladı.

İçişleri Bakanı Osman Güneş, bu yeni projenin "vatandaşı doğrudan tedirgin eden, sokağa çıkamaz hale getiren gasp, kapkaç, yankesicilik gibi suçların önlenmesinde daha etkin olmak" düşüncesinden doğduğunu söyledi.

Gerçek simitçi de ’ben polisim’ derse

Kılık değiştirmiş polislerin vatandaş arasında nasıl karşılanacağı, kılığına girilen esnafın bu duruma nasıl tepki göstereceği de merak konusu oldu. Adının açıklanmasını istemeyen bir polis müdürü, bu işin riskli olduğunu belirterek "Amaç, suçluların üzerinde ’biri bizi gözetliyor, her simitçi bir polis olabilir’ etkisi yaratmak. Tabii simitçilerin de fırsattan istifade edip kendilerine polis süsü vermeye çalışmaları riski de var" diye konuştu.

Çiçekçiler endişeli

İstanbul Taksim’de çiçek satan Şengül Evdedurmaz ise konuyla ilgili şunları söyledi: "Bu iş verem meslektir. Uzaktan göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Polis, çiçek satmayı beceremez. Çiçekleri korumak, zamanında pazarlamak o kadar kolay değildir. Yetenekli bir polis hizmeti iyi yapar ama çiçekleri koruyamaz. Polisin çiçek satmasına karşı değilim. Zarar görür müyüz? Herkes kendi rızkını yer."

Her kılığa girecekler

Güven Timleri ve Yıldırım Ekipleri içinde görev yapan kadın ve erkek polisler, çiçekçi, sebze meyve satan seyyar satıcı, işportacı, ayakkabı boyacısı, hatta sokakta yatıp kalkan şarapçı kılığına bile girecekler. Güven Timlerine yıldırım ekipler yardımcı olacak.