BIST 9.814
DOLAR 32,36
EURO 34,43
ALTIN 2.438,65
HABER /  GÜNCEL

Kissingerden sınırötesi uyarısı

ABD eski Dışişleri Bakanı Kissinger, ABD'nin Türkiye'nin Kuzey Irak'ta olası bir operasyonuna karşı olduğunu söyledi

Abone ol

Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, ABD'nin Türkiye'nin kuzey Irak'ta olası bir operasyonunu ''bu aşamada tercih edilen bir sonuç olarak görmeyeceğini'' söyledi.

Akbank Kurumsal Bankacılık Grubunun davetlisi olarak İstanbul'a gelen Kissinger, verdiği konferansın ardından soruları yanıtladı. ''Türk hükümetine danışman olsaydınız, Irak ile ilgili hangi tavsiyede bulunurdunuz?'' sorusu üzerine Kissinger, Türkiye'nin istediği şeyin birleşik bir Irak olduğunu, çünkü bölünmüş bir Irak'ın bölgede soruna neden olabileceğini söyledi.

Bölgeden Türkiye'ye sızmalara müdahalenin uluslararası boyutta olmasını tercih edeceğini ifade eden Kissinger, ''Türkiye sınır ötesi operasyon düzenlerse ABD'nin tepkisi ne olur?'' sorusu üzerine, ''ABD'nin tepkisi büyük ihtimalle sorunu anlamaktan geçer, ama sınırların aşılmasını bu aşamada tercih edilmesi gereken bir sonuç olarak görmeyecektir'' diye konuştu.

Türkiye Ön Cephede

Kissinger, bir soru üzerine, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın hedeflerine kendisinin de inandığını belirterek, Türkiye'nin bölgede ''ön cephede'' yer aldığını ve bölgedeki gelişmelerden doğrudan etkilendiğini söyledi.

ABD ve Türkiye'nin bölgede ortak menfaatlerine göre hareket etmeleri gerektiğini kaydeden Kissinger, iki ülkenin özellikle önemli konularda ortak görüşleri olduğuna inandığını vurguladı.