BIST 10.471
DOLAR 32,82
EURO 35,22
ALTIN 2.450,41
HABER /  GÜNCEL

PKK'nın uyuşturucu baronlarına darbe

PKK'nın lider kadrosundaki üç isim ABD tarafından uyuşturucu kaçakçısı ilan edildi

Abone ol
ABD'nin, PKK'nin lider kadrosunda yer alan bazı kişileri "Özel olarak belirlenmiş uyuşturucu kaçakçısı" ilan etti. Bu arada PKK'nın dağ kadrosundaki Murat Karayılan'ın da aralarında bulunduğu uyuşturucu baronlarının ABD'deki mal varlıkları donduruldu.

Dışişleri Bakanlığı, ABD Hazine Bakanlığı bünyesindeki Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi tarafından yapılan açıklamada, "Yabancı Narkotik Çeteleri Belirleme Yasası" çerçevesinde, PKK'nın lider kadrosunda yer alan Cemil Bayık, Duran Kalkan, Remzi Kartal, Sabri Ok ve Adem Uzun'un "Özel olarak belirlenmiş uyuşturucu kaçakçısı" ilan edildiğini bildirdiğini açıkladı.

ABD'DEKİ MAL VARLIKLARI DONDURULDU

Bakanlık, bu bağlamda bu kişilerin ABD'de bulunan mal varlıklarının dondurulmasına ve ABD vatandaşlarının bu şahıslarla ekonomik veya ticari nitelikli bir işlem yürütmesinin yasaklanmasına karar verildiğinin bildirildiğini duyurdu.

Açıklamada, ofisin Murat Karayılan, Ali Rıza Altun ve Zübeyir Aydar'ı da 14 Ekim 2009'da "özel olarak belirlenmiş uyuşturucu kaçakçısı" ilan ettiği hatırlatılarak şöyle denildi:
"ABD makamları tarafından atılan bu adımı memnuniyetle karşılıyoruz. Sözkonusu kararın haklarında iade talebimiz bulunan anılan şahısların yürüttükleri faaliyetlerin gerçek niteliğinin teyidine yardımcı olacağına inanmaktayız. Bu vesileyle bir kısmı hala bir takım yabancı ülkelerde ikamet edip serbestçe seyahat edebilen bu şahıslara ilişkin olarak, terörle mücadele bağlamında ilgili ülkelerin uluslararası yükümlülüklerine yönelik beklentimizi yineleriz."