BIST 5.389
DOLAR 22,11
EURO 23,76
ALTIN 1.397,72
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Philae'nin tarihi inişi görüntülendi

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), bir kuyrukluyıldıza inen ilk insan yapımı araç olan Philae'nin tarihi inişine ait fotoğrafları yayınladı.

Abone ol

Fotoğraflar, Philae'nin hedeflenen noktadan nasıl sürüklendiğini gözler önüne serdi.

El Cezire Türk'te yer alan habere göre, 67P/Churyumov–Gerasimenko kuyrukluyıldızına 12 Kasım'da gerçekleştirdiği inişte iki kez havalanan ve üçüncü seferde yere inebilen Philae keşif aracının fotoğrafları kamuoyuna sunuldu.

Rosetta uzay aracının gözlerini temsil eden iki kameraya sahip OSIRIS tarafından çekilen fotoğrafları bir araya getiren ESA, Philae'nin nasıl inmesi gereken noktadan kayarak gölgede kaldığı yere ilerlediğini gözler önüne serdi.

12 Kasım günü TSİ 17.43'te ilk kez 67P'ye değen Philae, zıpkınları ateşlenmediği için yere tutunamadı ve havalandı. Dünya'da 100 kg ağırlığında olan keşif aracı, 67P'de sadece 1 grama denk geldiği için tekrar yere ulaşması 1 saat 50 dakika sürdü.

Dünya'ya ilk sinyalini TSİ 18.03'te gönderen Philae'nin OSIRIS tarafından çekilen görüntüleri 30 dakika aralıklarla elde edildi.

TÜM VERİLERİNİ GÖNDERDİ

ESA'dan yapılan açıklamada, Philae'nin 67P üzerinde doğuya doğru ilerlediği ve saatte 1.7 km'lik bir hızla kaydığı belirtildi.

Keşif aracının ikinci sıçrayışı sadece 7 dakika sürdü ve Philae sürüklenerek beklenenden daha uzak olan gölge bir alanda durabildi. 67P üzerinde yaklaşık 57 saat görev yapan Philae, bu süre içinde birçok gözlem yaptı ve sondaj gerçekleştirdi.

Uyku moduna girmeden önce tüm bilgilerini Dünya'ya gönderen uzay aracının tekrar uyanıp uyanmayacağı bilinmiyor.

kuyruk.20141118110334.jpg