BIST 1.417
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  DÜNYA

Peskov'dan Türkiye anıları: Ankara'dan Moskova'ya sürerek otomobil götürdüm

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye anlılarını kamuoyu ile paylaştı. Peskov, devlet görevine ilk başladığı zamanlarda birkaç kez Türkiye'den Rusya’ya kendi sürerek otomobil götürdüğünü anlattı.

Abone ol

Peskov, devlet görevine ilk başladığı ve memurlar için bugünkü kısıtlamaların olmadığı zamanlarda birkaç kez Türkiye'den Rusya’ya kendi sürerek otomobil götürdüğünü anlattı. Kremlin Sözcüsü, “Devlet görevine kısıtlamalar olmadığı zaman başladım. Daha o zamanlar Dışişleri Bakanlığı’nda, devlet görevindeyken farklı birçok işle uğraşmıştık. O zamanlar maaşlar çok düşüktü ve bu nedenle (yeterli gelir için) çok ciddi çaba sarf etmek gerekiyordu” diye konuştu.

"3-5 yıllık otomobil satın alıp, sürerek gidiyorduk"

Çabalarının ne yönde olduğu sorusuna, “Bir şeylerle ticaret yapmaya, alıp satmaya çalışıyorduk, o zamanlar ülkemizin tamamı bu işlerle uğraşıyordu” yanıtını veren Peskov, şöyle devam etti: Benim şahsen bir-iki defa Türkiye’den, Ankara-Moskova istikametinde direksiyona geçerek otomobil götürdüğüm oldu. Dolaşarak Bulgaristan, Romanya, Moldova, Ukrayna üzerinden, ayrıca feribotla gidilebiliyordu. O zamanlar diplomatlar birkaç ayda bir otomobil gümrük vergisinden muaf tutuluyordu. Ve bu bir işe dönüşmüştü, 3-5 yıllık otomobil satın alıp, sürerek gidiyorduk.

"Hepimiz bundan geçtik"

Kendisi dahil herkesin bundan geçtiğini söyleyen Peskov, “Şu anda çok saygın insanlar olan arkadaşlarım var, o zaman İstanbul’dan yola çıkıyor, otobüslerde 2 gece Çerkizovskiy Pazarı’na (Moskova’da her türlü mal ve ürünün satıldığı ünlü büyük pazar) götürdükleri hurçların üzerinde uyurlardı. Hepimiz bundan geçtik, burada özel bir durum söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

"Çeşitli cumhuriyetlerin faaliyetlerini izliyorduk"

Türkiye’deki çalışmalarını da anımsayan Peskov, sözlerini şöyle tamamladı: Ankara'da çalışırken, Rusya Federasyonu'ndan bağımsızlıklarını ilan etmek isteyen, dünya genelinde kendi sözde büyükelçiliklerini açma niyetinde olan çeşitli cumhuriyetlerin faaliyetlerini izliyorduk. O zaman neredeyse Sovyetler Birliği zamanında olduğu gibi ‘bağımsızlık geçit töreni’ (Sovyetler Birliği’nin dağılma süreci) başlayacaktı. O dönem Putin gelmeseydi, ülkemiz dahi olmayacaktı. Tüm bunlara tanıklık ettim.

ÖNCEKİ HABERLER
Tekirdağ'da hoparlörün içinden çıkanlar pes dedirtti
İlham Aliyev: Dağlık Karabağ'ın Fuzuli kentine havaalanı inşa edilmesi için talimat verdim
Fatih Karagümrük'ten 2 transfer
Boğaziçi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ünal Zenginobuz'dan bomba açıklamalar
Son dakika! Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali istifa etti iddiası
İstanbul'da su satışları patladı; kova bidon ne varsa dolduruldu
Van'da ortaya çıktı! Hiç görülmemiş bir tür
Markette fiyatlar üçte bir oranında arttı! 85 liralık sepet 113 liraya çıktı
Ankara'da 110 günlük su kaldı! ASKİ'den kritik açıklama
Yusuf Yazıcı'nın koronavirüs testi pozitif çıktı
Yorumlar