BIST 2.372
DOLAR 15,87
EURO 16,80
ALTIN 942,56
HABER /  GÜNCEL

Paranızı nasıl alacaksınız?

Asgari geçim indirimi başlıyor. Ücretliler işverene bildirimde bulunacak.

Abone ol

Maliye Bakanlığı, "Asgari Geçim İndirimi" uygulamasının esaslarını bir tebliğle düzenledi. Maliye’nin Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğine göre, ücretliler, medeni durumları ve çocuk sayıları ile eşinin iş ve gelir durumu hakkında “Aile Durumu Bildirimi" ile işverenlerine bildirimde bulunacaklar.

YILLIK GELİR ÜZERİNDEN HESAPLANACAK

Söz konusu indirim, ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgari ücretin yıllık brüt tutarının; mükellefin kendisi için yüzde 50'si, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için yüzde 10'u, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere ilk 2 çocuk için yüzde 7,5'i, diğer çocuklar içinde yüzde 5'i olarak uygulanacak.

ÇOCUK 18 YAŞINI AŞMAMIŞ OLACAK

İndirim, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukları kapsayacak.

İKİ EŞ DE ÇALIŞIYORSA, ÇOCUKLAR BİRİNDEN YARARLANACAK

Asgari geçim indirimi, belirlenen oranlara göre hesaplanan tutarları aşmamak kaydıyla, ücret geliri elde eden aile fertlerinden her biri için ayrı ayrı, çocuklar için de eşlerden yalnızca birisinin gelirine uygulanacak.

Boşananlar için indirim tutarının hesabında, nafakasını sağladıkları çocuk sayısı dikkate alınacak.

NET ÜCRETLERE DE İNDİRİM

Tebliğ uyarınca, net ücret üzerinden anlaşmak suretiyle çalışanlar da asgari geçim indiriminden yararlanacak. Bunların hesaplanan vergiden mahsup edilen asgari geçim indirimi tutarları, net ücretleri ile birlikte ödenecek.

ÜCRET PEŞİN ÖDENİYORSA

Peşin ödenen ücretler, asgari geçim indirimi uygulaması yönünden, nakden veya hesaben ödemenin yapıldığı dönemin geliri sayılacak.

HESAPLANAN İNDİRİM, AYLIK ÖDENEN VERGİDEN FAZLAYSA

Asgari geçim indirimi tutarının, ücretlinin aylık hesaplanan vergisinden fazla olması halinde fazlası dikkate alınmayacak. Ücretlinin faydalanacağı azami indirim tutarı, elde edilen ücret geliri üzerinden hesaplanan gelir vergisi ile sınırlı olacak. Bu nedenle mahsup edilecek kısmın fazla olması halinde ücretliye herhangi bir iade yapılmayacak.

KİMLER YARARLANAMAYACAK?

Ücretleri diğer ücret kapsamında vergilendirilen hizmet erbabı,

Dar mükellefiyet kapsamında ücret geliri elde edenler,

Başka bir Kanun hükmü uyarınca ücretlerinden gelir vergisi tevkifatı yapılmayanlar,

Ücret geliri elde etmeyen diğer gerçek kişiler.

Düzenlemeye göre 18 yaşını doldurmuş çocuklardan öğrenimi sona erenler, öğrenimin sona erdiği ayı takip eden aydan itibaren anne veya babasının asgari geçim hesabında dikkate alınmayacak.

Yıl içinde işyeri veya işvereni değişen ücretliler, yeni işyerlerinde çalışmaya başladıkları aydan itibaren indirimden yararlanmaya devam edecek.

İŞVERENE AİLE DURUMU BİLDİRİMİ

Bu arada uygulama öncesi ücretliler, medeni durumları ve çocuk sayıları ile eşinin iş ve gelir durumu hakkında ''Aile Durumu Bildirimi'' ile işverenlerine bildirimde bulunacaklar, durumlarında herhangi bir değişiklik olması halinde de bu değişiklikleri işverene 1 ay içinde bildirecekler.

BEYAN YETERLİ

Burada eşin çalışmadığı ve herhangi bir gelirinin olmadığına ilişkin ücretli beyanı aksi ortaya çıkarılmadığı sürece yeterli olacak.

Sadece ücret geliri elde eden eş, (Çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş) kapsamında değerlendirilmeyecek. Bunlar dışındakiler ise çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş kapsamında kabul edilecek. Münhasıran emekli maaşı alanlar da çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş olarak kabul edilecek.

PARA KİMDEN ALINACAK?

İşverenler tarafından hizmet erbabının ücret gelirlerinden kesilen gelir vergisinden mahsup edilen asgari geçim indirimi tutarı, ücretliye o ayki ücretle birlikte nakden ödenecek. Aksi halde, asgari geçim indirimi, işverenler tarafından haksız yere yapılan bir mahsup işlemi niteliğini taşıyacak. Bu durumda, işverenler hakkında cezalı tarhiyat yapılacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Anelkaya kargalar bile güldü
Anelkaya kargalar bile güldü
Canaydın Şaşı kucakladı
Canaydın Şaşı kucakladı
MHPli generaller kızgın
MHPli generaller kızgın
Cinsel ilişki vaadiyle kandırıldı
Cinsel ilişki vaadiyle kandırıldı
Hırsız girdi, katil çıktı
Hırsız girdi, katil çıktı
Bir kaşık bal öksürük ilacı
Bir kaşık bal öksürük ilacı
Bodrumu sel götürüyor
Bodrumu sel götürüyor
O provokatör bulundu
O provokatör bulundu
ILS yoksa uçuş da yok
ILS yoksa uçuş da yok
Daha fazla çalışın dayağı
Daha fazla çalışın dayağı