BIST 11.134
DOLAR 33,08
EURO 36,21
ALTIN 2.613,13
HABER /  GÜNCEL

Pamuka göre cinayetin suçluları

Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından tepkiler sürerken Nobel Ödüllü Pamuk cinayetin asıl suçlularını böyle gördü.

Abone ol

Hrant Dink'in sevenlerinin Halaskargazi Caddesi üzerindeki Agos Gazetesi önündeki yoğunluğu devam ederken son olarak gazeteci yazar Orhan Pamuk başsağlığı ziyaretinde bulundu.

Gazetede yaklaşık 15 dakika kalan Pamuk, çıkışta "Ne kadar üzgün olduğumu anlatamam. Onun ölümünden hepimiz bir anlamda sorumluyıuz ama bence en önce 301. maddeyi savunanlar onun ölümünden sorumludur. Hrant mert ve altın kapli bir insandı. Onun ölümünden birinci derecede hedef gösterenler sorumludur. Hrant, düşüncelerinden dolayı öldürüldü. Düşüncülerini kabul edemediğimiz birini öldürdük. Önce bunu anlayalım" dedi.

YOĞUN TRAFİK

Sabah erken saatlerden itibaren Agos Gazetesi önüne gelen vatandaşların yoğunluğu, öğlen saatlerinden itibaren artmaya başladı. Vatandaşların caddede toplanması nedeniyle yolun Taksim-Mecidiyeköy yönünde tıkanmalar yaşandı.

Bir halk otobüsü şoförünün, aracı kalabalığın üzerine sürerek trafikte ilerlemek istemesi üzerine, burada toplananlar otobüsü yumruklayarak tepki gösterdi. Vatandaşların bir bölümü protesto amacıyla kısa bir süre yolu trafiğe kapatınca sürücüler de kornaya basarak bu protestoya karşılık verdi.

Trafik, yaşanan kısa süreli gerginliğin ardından tek şeritten yeniden akmaya başladı.

ERMENİ VATANDAŞLARDAN TEPKİ
Bu arada gazete önünde toplanan bir grup Ermeni vatandaş da, alkışlarla Hrant Dink'in öldürülmesini protesto etti.

Protesto gösterisine yanındaki küçük oğluyla katılan bir kişi, “Ben burada doğdum. Askerliğimi burada yaptım. Oğlum da burada yapacak” diye konuştu.

Gruptakiler, burada alkışlı protestoda bulunarak, “Ermeni halkı yalnız değildir”, “Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeniyiz”, “Yaşasın halkların kardeşliği” şeklinde Türkçe ve Ermenice sloganlar attı.

Bu arada, Hrant Dink'in cenaze törenini izlemek üzere Ermenistan'dan gelen bir televizyon kanalı, Türk vatandaşlarla da röportaj yaptı. Türk vatandaşları, ”Acınızı paylaşıyoruz” mesajını ilettiler.