HABER /  DÜNYA

Pakistan Hindistan savaşında son dakika gelişmesi Pakistan savaş uçakları Hindistan hava sahasına girdi

Hindistan ve Pakistan arasında son dakika sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Dün savaş uçaklarının düşürülmesi sonrası bugün gerginlik devam ediyor. Pakistan Ordusu'na ait savaş uçakları Hindistan hava sahasına girmeye çalıştı. Hint uçakları engelleme yaptı.

Abone ol

Pakistan Ordusu'na ait savaş uçaklarının, Hindistan hava sahasına girmeye çalıştığı duyuruldu. Pakistan savaş uçakları, Hindistan savaş uçakları tarafından Cammu Keşmir bölgesi üzerinde engellendi.

Pakistan Ordusu'na ait savaş uçaklarının, Cemmu Keşmir bölgesi üzerinden Hindistan hava sahasına girmeye çalıştığı ve Hindistan Ordusu'na ait savaş uçaklarının, Pakistan uçaklarını engellediği duyuruldu.

Pakistan ve Hindistan arasındaki gerginlik

Hindistan ile Pakistan arasındaki son gerilim, Keşmir'in Hindistan idaresindeki kısmında 14 Şubat'ta polis teşkilatına bağlı milis gücüne yapılan ve 44 kişinin öldüğü bombalı saldırıyla başlamıştı.Yeni Delhi yönetimi, saldırıyla ilgili Pakistan'ı suçlamıştı. Saldırıyı kınayan Pakistan ise suçlamayı reddetmişti.

Hindistan'a ait iki savaş uçağı düşürüldü

Hindistan, 26 Şubat'ta Keşmir Kontrol Hattı'nın Pakistan tarafında bulunan terör örgütü hedeflerine hava saldırısı düzenlediğini duyurmuştu. Pakistan da dün sabah, hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Hindistan'a ait iki savaş uçağını düşürdüğünü bildirmişti.

Pakistan Başbakanı: İş birliğine hazırız!

Pakistan Başbakanı İmran Han dün bir açıklama yaparak ''Sivillere zarar vermek istemiyoruz. İş birliğine hazırız. Şu anda oturup bu konuyu nasıl çözeceğimizi birlikte konuşmamız gerekiyor. Bu iş hem sizin hem de bizim kontrolümüzden çıkabilir. Sağduyunun kazanması gerekiyor. Hindistan'la olan krizi diyalogla çözmeliyiz sağduyulu davranmalıyız. Oturup konuşmalıyız'' açıklamasında bulunmuştu.

Türkiye ve birçok ülkeden itidal çağrısı gelmişti

Hindistan, Pakistan'a ait bir savaş uçağını düşürdüğünü açıklarken, İslamabad yönetimi bunu doğrulamamıştı. Pakistan hükümeti ve ordusunun gerilimin tırmanmasını istemedikleri yönündeki açıklamasının ardından gerilim yerini temkinli bekleyişe bırakmıştı.Türkiye, Avrupa Birliği, Almanya, İngiltere, Çin ve Rusya da taraflara itidal telkin etmişti.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Keşmir nerede haritasına bakın! Prens parayla Hindistan'a satmış Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
2019 MSÜ sınavı başvuru son günü ne zaman bitti mi?
iPhone bakım ve onarım fiyatlarında indirime gitti
Meral Akşener: Mersin'de sürprizimiz olacak
Lüks sayılan Kürkte özel tüketim vergisi ÖTV sıfırlandı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Adana'da
29 Mayıs - 30 Mayıs marketler saat kaça kadar açık? İçişleri genelgesi
Yorumlar