HABER /  DÜNYA

Paçaları tutuşan YPG'den 'savaş ilanı' açıklaması

AFRİN'e operasyon hazırlıkları YPG'nin paçalarını tutuşturdu. Rusya'dan 'Afrin'i terket ültimatomu' alan YPG, sınıra yapılan askeri yığınakla iyice endişeye kapıldı. YPG komutanından 'savaş ilanı' açıklaması geldi.

TÜRKİYE olası Afrin operasyonu için sınıra ağır silahlar yığarken arka arkaya gelen haberler YPG'nin paçalarını tutuşturdu. YPG komutanı Sipan Hemo, TSK'nın yaptığı askeri yığınağın ‘savaş ilanı' anlamına geldiğini söyledi.

Türkiye ile Suriye'nin kuzeyinde bir çatışma bekleyip beklemediği sorulan YPG'nin üst düzey isimlerinden Sipan Hemo, Türkiye'yi askeri bir operasyona hazırlanmakla suçladı. 

BU SAVAŞ İLANI
"Bu hazırlıklar savaş ilanı seviyesine ulaştı ve önümüzdeki günlerde gerçek çarpışmalara dönebilir"
diyen Hemo, küstahça tehditler savundu. Hemo "Bu potansiyel saldırganlığa karşı sessiz kalmayacağız" dedi.

TÜRKİYE'NİN HAZIRLIĞI
Türkiye bir süredir sınıra yoğun bir askeri yığınak yapıyor. Bu yığınağın amacının ise Afrin operasyonu olduğu söyleniyor. Fırat Kalkanı harekatının ikinci ayağı olacağı söylenen Afrin operasyonu Fırat Kılıcı ismi ile uygulanacak. Bugün Rusya'dan da operasyona yeşil ışık yakıldı. Tüm bu sıcak gelişmeler de YPG'nin telaşa kapılmasına sebep oldu.

AFRİN FIRAT'IN BATISINDA
Türkiye Fırat'ı kırmızı çizgisi ilan etmiş ve terör örgütü PKK'nın uzantısı YPG'nin bu alana girmesini savaş sebebi sayacağını ilan etmişti. Afrin Fırat'ın batısında yer alıyor ve YPG'nin kantonlarını birleştirip Akdeniz'e ulaşma hayalinde kritik öneme sahip bulunuyor. YPG operasyonlarına da bu alandan silah sevkiyatı yapıyor.

Afrin nerede operasyonu neden önemli? Haritasına bakın

Türkiye sınıra yığınak yapıyor! Neler oluyor?

ÖNCEKİ HABERLER
Bağlar Belediye Başkanı partisinden ihraç edildi Akat'tan şok sözler
Selahattin Demirtaş'tan flaş haber yarın ilk kez...
Cerattepe için Danıştay'tan flaş karar
Alibodalar’ın su çilesi bitiyor
Saadet Partisi'ne sürpriz davet il başkanı açıkladı
Cemre ne demek ilk cemre yarın havaya düşüyor
Yorumlar 4 yorum