BIST 1.087
DOLAR 7,62
EURO 8,98
ALTIN 467,97
HABER /  GÜNCEL

Trafik sigortasında yeni dönem Bakan Şimşek imzaladı

Zorunlu trafik sigortasında yeni dönem. "Riskli Sigortalılar Havuzu" modelini getiren yönetmelik Maliye Bakanı Şimşek tarafından imzalanıp Başbakanlığa gönderildi.

Abone ol

Zorunlu trafik sigortasında "Riskli Sigortalılar Havuzu" modelini getiren yönetmelik Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından imzalanarak Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi.

Başbakan Yardımcılığı makamından yapılan yazılı açıklamaya göre, bazı şirketlerin zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasının ardından hasar riski yüksek araç grupları için poliçe düzenlemekten kaçındıkları ifade edilerek, bu sorunun çözümü için yeni bir adım atılarak, prim ve hasar tutarlarını tüm şirketlere dağıtacak "Riskli Sigortalılar Havuzu" oluşturulacağı kaydedildi.

SÜREKLİ TRAFİKTE OLAN ARAÇLARIH POLİÇE PRİMLERİ MERKEZİ HAVUZDA OLACAK

Şimşek tarafından imzalanan yönetmeliğe göre, bu modelde şirketler, tavan fiyat uygulamasındaki 1, 2 ve 3'üncü basamaklar ile otobüs, kamyon, minibüs ve taksi gibi sürekli trafikte olan araçlara yönelik kesilen poliçelerden aldıkları primleri merkezi bir havuzda toplayacak. Hasar ödemeleri de belli kurallar dahilinde bu havuzdan karşılanacak.

ŞİRKETLERİN SON 3 YILDAKİ PAZAR PAYLARI YÜZDE ORANINDA DİKKATE ALINACAK

Hasar sürecini her şirket kendisi yürütecek ve şirketler havuz modelinde prime ve hasar tutarına belli kurallar dahilinde iştirak edecek. Bu iştirakte şirketlerin son 3 yıldaki pazar payları yüzde 50 oranında dikkate alınacak, kalan yüzde 50 ise şirketler arasında eşit dağıtılacak. Ayrıca şirketler devrettikleri primden belli bir payı da giderler için komisyon olarak alacak. 

Söz konusu havuzu Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu yönetecek, büronun işlemleri de Hazine Müsteşarlığınca takip edilerek denetlenecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Türk askeri Katar'a böyle gitmiş işte o görüntü
Metro Turizm'den skandal görüntü için açıklama
Sedat Peker'den Adalet Yürüyüşü çağrısı gerekirse...
İstanbul'da şaşkına çeviren kaza
Kurban bayramı tatili 10 gün mü oluyor? Yasak geldi
Walison Fonseca kiminle evli Türk eşi Melisa Pınar kimdir?
Yorumlar